ČLÁNOK
Andersen čelí rozdeleniu, keď rokovania s KPMG skolabovali, španielska divízia Andersenu sa spojí s Deloitte & Touche
3. apríla 2002

Rozhovory o fúzii KPMG s mimoamerickými prevádzkami medzinárodnej konzultačnej spoločnosti Andersen skončili v utorok bez úspechu. Zdroj blízky rozhovorom vyhlásil, že rokovania o fúzii, ktoré sa začali iba pred dvoma týždňami stroskotali po tom, ako sa španielska divízia Andersen Spain rozhodla pričleniť ku konkurenčnému Deloitte & Touche, čo signalizuje rozdelenie medzinárodnej prevádzky Andersen.

„Jednotky v Latinskej Amerike sa taktiež pričlenia k Deloitte,“ uviedol zdroj. Singapúr, Filipíny, Malajzia a Taiwan budú podľa zdroja pravdepodobne fúzovať s Ernst & Young, ktorý sa momentálne už spája s austrálskym a novozélandským Andersenom. Partneri Andersen v Hongkongu a Číne sa už dohodli s americkým PricewaterhouseCoopers, kým Rusko, Austrália a Nový Zéland sa pripojili k Ernst & Young. Predstavitelia Andersen v ostatných krajinách Európy, vrátane Veľkej Británie, Francúzska a Nemecka sa musia ešte len rozhodnúť o svojej budúcnosti.

KPMG sa k vzniknutej situácii vyjadrila vyhlásením, že je samozrejme sklamaná rozhodnutím španielskeho Andersenu odísť k Deloitte & Touche. Fúzia KPMG s Andersenom okrem jeho amerických zložiek by umožnila vytvoriť audítorský gigant s ročnými príjmami väčšími ako 12,2 mld. USD a 140 000 zamestnancami. Zdroj blízky singapúrskému Andersenu sa vyjadril, že vrcholní predstavitelia medzinárodného Andersen už neuvažujú s KPMG ako s partnerom pre globálnu fúziu. Andersen obžalovaný v Spojených štátoch amerických za svoje pôsobenie ako audítor v skrachovanom obchodníkovi s energiou, v spoločnosti Enron, čelí v súdnych sporoch miliardovým stratám a kauzou už utrpel masívny odchod amerických klientov.

Španielska divízia krachujúcej poradenskej firmy Andersen sa rozhodla zlúčiť so španielskymi prevádzkami poradenskej spoločnosti Deloitte & Touche, pričom sa odvrátila od rokovaní s rivalom KPMG o navrhovanej medzinárodnej fúzii.

Divízia Andersen Spain oznámila, že ju prilákala podobnosť podnikateľských praktík spoločnosti Deloitte & Touche, pričom zlúčenie poskytne španielskym klientom prístup k rozsiahlym službám v USA, kde je Deloitte druhou najväčšou poradenskou a účtovníckou firmou. Španielsko sa považuje za kľúčový trh Andersenu v Európe. S touto krajinou sa pritom uvažovalo ako s hlavným spojivom pre akúkoľvek fúziu medzinárodných prevádzok Andersen Worldwide s konkurenčnou poradenskou firmou KPMG, ktorá minulý mesiac začala rokovania o zlúčení prevádzok mimo USA.

„Partneri divízie Andersen Spain sa rozhodli analyzovať iné možnosti vo sfére fúzie s cieľom vytvoriť pevnú organizáciu profesionálov so zdrojmi, ktoré sú schopné plne splniť potreby klientov, takže sme sa rozhodli pre Deloitte & Touche,“ povedal prezident Andersen Spain Carlos Gonzalez.

Spoločnosť Andersen poskytuje v Španielsku služby 23 podnikom, ktorých akcie sú v kľúčovom burzovom indexe IBEX, vrátane popredných bánk Santander Central Hispano a BBVA a telekomunikačného gigantu Telefonica. Jej zlúčenie so španielskou divíziou Deloitte & Touche vytvorí firmu so 4 500 zamestnancami. Spoločnosť Deloitte & Touche má na celom svete aktivity a prevádzky v hodnote 12,4 mld. USD, pričom pokrýva 140 krajín.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS