ČLÁNOK
Analýza v časopise Time: Konečne obrat v americkom hospodárstve
15. marca 2002

Ekonomika USA, ktorá sa už niekoľko týždňov zmietala v kríze, naraz ožila. Stavebníctvo, výroba, služby, obchod – všetko odrazu nabralo obrátky. Posledný zvrat nastal koncom minulého týždňa, keď americké ministerstvo práce oznámilo vytvorenie nových pracovných miest, prvýkrát po siedmich mesiacoch a pokles nezamestnanosti v USA vo februári na 5,5 percent v porovnaní s januárovou hodnotou 5,6 percent. Normálne nezamestnanosť ešte niekoľko mesiacov po prvých známkach oživenia hospodárstva stúpa. Toto by však mohol byť začiatok jedného z najrýchlejších odrazov ekonomiky odo dna aký sa kedy vyskytol, tvrdí magazín.

Treba sa hlboko nadýchnuť. Po krátkom ale bolestivom poklese prejavujúcom sa poklesom počtu pracovných miest, deprimujúcom vývoji na burzách a prudkom úpadku cestovného ruchu po 11. septembri, cítiť vo vzduchu už oživenie. Aj podľa obyčajne opatrného šéfa Federálneho rezervného systému (Fed) Alana Greenspana posledné náznaky dosvedčujú, že už prebieha ekonomická expanzia.

Trhy akcií a dlhopisov zo začiatku stúpli, lebo opatrnosť šéfa Fedu si vysvetlili ako jednoznačný signál, že krátkodobé úrokové sadzby pravdepodobne zostanú ešte určitý čas na najnižšej úrovni za 40 rokov. Z hľadiska vzostupu trhov akcií investorov potešilo hodnotenie A. Greenspana, že ekonomika USA má to najhoršie už za sebou.

Niektorí analytici tvrdia, že pružnosť ekonomiky svedčí o tom, že minuloročné ťažké obdobie vlastne ani recesiou nebolo. Teraz sa zdá úplne jasné, že naša ekonomika možno vôbec netrpela recesiou, uviedol minister financií Paul O´Neill a hlavný analytik z Wells Fargo Sang Won Son s ním súhlasí, že o recesiu vlani nešlo. Recesie sú obecne definované ako dva za sebou nasledujúce štvrťroky, v ktorých nastal hospodársky úpadok, ktorý sa prejavil poklesom hrubého domáceho produktu. To sa v USA v roku 2001 vlastne nestalo. Vyskytol sa len jeden štvrťrok negatívneho rastu – v treťom štvrťroku 2001, keď HDP poklesol na ročnú mieru 1,3 percenta. Už nasledujúci štvrťrok nastal vzrast na 1, 4 percent a HDP rastie aj v súčasnosti uviedol časopis Time.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 6. 2024

USD 1,072 0,003
CZK 24,898 0,012
GBP 0,845 0,001
HUF 397,390 1,050
CAD 1,470 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS