ČLÁNOK
Analýza priznala nezaloženým hypotekárnym úverom nárok na fixnú bonifikáciu
28. októbra 2003

Právna analýza Ministerstva financií SR (MF) definitívne potvrdila nárok klientov bánk na garantovaný štátny príspevok pri hypotekárnych úveroch (HÚ) na nešpecifikovanú nehnuteľnosť po celú dobu platnosti zmluvy. Informoval o tom hovorca MF Peter Papanek. Ide o HÚ, na ktoré klienti uzavreli zmluvy pred 1. júlom 2003, a ešte ich nezabezpečili záložným právom k nehnuteľnosti. Keďže zákon o bankách v definícií HÚ vyžaduje záložné právo na nehnuteľnosť, preverovalo MF, či tieto úvery nie sú v konflikte s novelou zákona. Ak by boli, klienti by nemali nárok na fixnú štátnu podporu, ktorá bola garantovaná v zákone o bankách platnom do konca júna, ale na pohyblivý štátny príspevok. Ten sa podľa zákona platného od 1. júla bude meniť každý rok podľa výšky bonifikácie schválenej v zákone o štátnom rozpočte.

Právna analýza skúmala spôsob a čas zabezpečenia HÚ na nešpecifikovanú nehnuteľnosť s väzbou na výšku štátneho príspevku. Podľa ministra financií Ivana Mikloša konanie bánk neodporuje výslovnému zneniu zákonných ustanovení, nie je však systémovým riešením. „Nezabezpečenie úveru, resp. nešpecifikovanie zakladanej nehnuteľnosti v zmluve o hypotekárnom úvere pri jej uzatváraní sa javí ako neobvyklé v bankovej praxi,“ konštatoval minister.

Banky sa však proti pochybnostiam bránili vyjadrením, že tento druh úverov poskytovali už oveľa skôr, ako MF zrušilo fixáciu štátnej bonifikácie po celú dobu platnosti úverovej zmluvy. Podľa hovorkyne VÚB Sylvie Nosálovej banka dodržuje ustanovenie zákona o bankách tým, že umožňuje čerpať HÚ až po zriadení záložného práva k nehnuteľnosti na hypotekárny úver. Podobne reagovala aj HVB Bank. „Zákon o bankách ani po júlovej novele nestanovuje, že záložné právo k nehnuteľnosti, ktorou má byť zabezpečený hypoúver, musí byť zriadené k momentu podpisu zmluvy, “ konštatovala hovorkyňa HVB Bank Andrea Kollárová.

HÚ na nešpecifikovanú nehnuteľnosť majú pomôcť klientom pri hľadaní ich nehnuteľnosti na bývanie. „Je jednoduchšie pre klienta rokovať s predávajúcim, ak už má v ruke zmluvu o poskytnutí HÚ, nie iba prísľub,“ uviedla Nosálová.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS