ČLÁNOK
Analytici sú v odhadoch októbrového deficitu zahraničného obchodu nejednotní
28. novembra 2002

Predpoklady analytikov o výške októbrového deficitu zahraničného obchodu (ZO) sa rozchádzajú, pričom sa pohybujú v pásme od 7,5 mld. Sk až po 10,9 mld. Sk. Podľa analytika VÚB Vladimíra Zlackého by októbrový deficit mohol dosiahnuť až 10,9 mld. Sk, čo by bolo blízko najvyššieho schodku zahraničného obchodu v tomto roku, ktorý bol v máji na úrovni 11,3 mld. Sk.

Zlacký očakáva medziročný rast exportu o 11,8 % a importu o 12,5 %, čo by predstavovalo najrýchlejšiu medziročnú mieru rastu dovozov tento rok. „Predpokladám, že v mesiaci október sa zrýchlil rast dovozov, keďže v predvolebnom období sa pravdepodobne odkladali nákupy investičných statkov ale i statkov dlhodobej spotreby,“ uviedol. Tieto odložené nákupy sa mohli podľa analytika zrealizovať už v októbri.

Naopak Michal Džačovský z Poštovej banky očakáva, že obchodná bilancia za mesiac október skončí s deficitom 7,5 mld. Sk. „Napriek tomu, že sa zrejme zachová trend z minulých rokov, keď v októbri prevažovali predvianočné nákupy dovozcov a zvyšovali deficit očakávam, že v tomto roku sa tento trend presunul,“ povedal. Ako dodal, supermarkety lákali spotrebiteľov na vianočné nákupy už od polovice októbra, čo by znamenalo, že časť výrobkov doviezli už v septembri.

Analytik Slavie Capital Pavol Ondriska očakáva na október zhoršenie výsledkov zahraničného obchodu. „Oproti septembru poklesne aj dynamika rastu vývozu a dovozu, pričom ani medziročný pokles by som nepovažoval za prekvapenie,“ uviedol. Október je totiž podľa neho po dlhej dobe prvým mesiacom, keď štatistika bude čeliť medziročne silnejšej korune. Ako uviedol Mário Blaščák z Ľudovej banky hodnota slovenskej koruny na devízovom trhu posilnila v októbri v porovnaní so septembrom o 2,8 %. „Ďalšie výraznejšie zhodnotenie

koruny by však zmazalo komparatívnu cenovú výhodu slovenského exportu zo strednodobého hľadiska,“ povedal. Podľa analytika UniBanky Viliama Pätoprstého bude vysoký rast exportu naďalej ťahať najmä oživovanie vývozu dopravných prostriedkov a strojov. „Hoci medziročná dynamika rastu dovozov by sa mala v porovnaní so septembrom znížiť, v absolútnom objeme bude dovoz zrejme najvyšší v tomto roku,“ uzavrel.

Analytici v najbližšom období výrazné zlepšenie tendencií v zahraničnom obchode neočakávajú.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS