ČLÁNOK
Analytici odhadujú výnosy z IPO Globtelu na 250 mil. USD
14. septembra 2000

Popredný slovenský prevádzkovateľ mobilnej siete Globtel vo štvrtok oznámil, že plánuje kótovať depozitné certifikáty GDR na Londýnskej akciovej burze (LSE), pričom časť svojich akcií spoločnosť uvedie aj na Burze cenných papierov v Bratislave (BCPB). Globtel, v ktorom 64 % vlastní France Telecom, umiestni na LSE približne 95 % z celkového 36-percentného podielu akcií vlastneného viacerými štátom kontrolovanými podnikmi. Zvyšných 5 % firma umiestni na BCPB.

Podľa analytikov by mohol 36-percentný podiel priniesť výnosy v objeme 250 mil. USD. Ako uviedol Globtel, ktorý na slovenskom trhu mobilnej komunikácie pri 661 000 predplatiteľoch zastáva dominantnú pozíciu, okrem výnosov z predaja akcií a GDR je hlavným cieľom transakcie stimulovať rozvoj slovenského kapitálového trhu a poskytnúť občanom Slovenska a firmám možnosť získať akcie jedného z popredných slovenských podnikov.

Ako uvádzajú analytici, v prípade, že súčasní majitelia akciového podielu umiestneného na burze budú počas IPO (initial public offering) tlačiť cenu príliš vysoko, neskôr by mohli nastať problémy, keďže akcie budú vnímané ako nadhodnotené. „Štátne podniky sa už niekoľkokrát zmienili, že by za akcie Globtelu radi získali 250 mil. USD. Túto sumu síce môžu dosiahnuť, avšak vývoj akcií v takomto prípade nebude priaznivý,“ uviedol jeden z londýnskych analytikov. Podľa jeho slov je potrebné dosiahnuť kompromis medzi výnosmi a pohybom akcií na burze, najmä ak chce vláda oživiť domácu burzu a v budúcnosti uskutočňovať privatizáciu cez kapitálový trh. Zdôraznil, že výnosy v objeme 200 mil. USD by boli dostatočné na to, aby uspokojili akcionárov a zároveň poskytli dostatok priestoru pre zhodnotenie akcií. „Investori by dosiahli zisky a v budúcnosti by sa na trh opäť vrátili,“ skonštatoval.

Jediným konkurentom Globtelu na domácom zostáva EuroTel, ktorého majoritným vlastníkom sú Slovenské telekomunikácie. V nich nedávno získal kontrolný majoritný podiel Deutsche Telekom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 9. 2023

USD 1,065 0,001
CZK 24,360 0,077
GBP 0,868 0,001
HUF 386,700 1,080
CAD 1,430 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS