ČLÁNOK
Analytici odhadujú škody zo záplav v ČR na 89,5 mld. CZK
22. augusta 2002

Škody z ničivých záplav, ktoré sa minulý týždeň prehnali Českou republikou, môžu dosiahnuť približne 89,5 mld. CZK, odhadujú analytici podľa prieskumu agentúry Reuters. Živelná katastrofa síce vážne zasiahne ekonomiku, avšak určite ju úplne neparalyzuje, zhodujú sa pozorovatelia. Odhad analytikov, ktorý je na hornej hranici vládou prognózovaného intervalu 60 až 90 mld. CZK, by zodpovedal 3,8 % hrubého domáceho produktu (HDP), očakávaného v roku 2002. Odhady škôd, uvádzané analytikmi, sa pohybovali v rozmedzí 60 až 115 mld. CZK.

„Priame náklady môžu presiahnuť 64 mld. CZK a ekonomika môže pociťovať negatívne vplyvy ešte niekoľko mesiacov, predovšetkým kvôli zničenej infraštruktúre,“ uviedol Radomír Jáč, analytik Commerzbank Capital Markets. Záplavy zničili stovky domov, mnohé cestné komunikácie a mosty, a výrazne tak sťažili dopravu tovaru. Voda zaplavila sklady a zastavila mnohé výrobné linky. Ťažko zasiahnutý bol predovšetkým chemický priemysel. Mnohí ľudia sa nedostali do práce aj niekoľko dní a veľká časť z 220 000 evakuovaných sa nebude môcť vrátiť domov celé týždne.

Straty v turistickom ruchu, ktorý je jedným z kľúčových odvetví národného hospodárstva, budú navyše ďalej narastať. Výnosy z turistiky dosiahli za minulý rok približne sto miliárd korún, a tvoria teda zhruba 5,5 % HDP. Vplyvy záplav na hospodársky rast však ekonómov príliš netrápia. V tomto roku môžu povodne spomaliť rast HDP až o 0,3 percentuálneho bodu, v roku 2003 však prípadné negatívne vplyvy v plnej miere vyvážia investičné výdavky na opravu škôd. Podľa prieskumu Reuters zo začiatku mesiaca, pred záplavami, mal tohtoročný rast dosiahnuť v ČR 2,8 % a v nasledujúcom roku ešte zrýchliť na 3,5 %.

„Vplyv záplav na tempo hospodárskeho rastu by som príliš nepreceňoval. Česká ekonomika sa zdá byť pomerne zdravá a mala by sa zotaviť relatívne rýchlo,“ povedal analytik Citibank Radek Malý. Podľa niektorých analytikov môžu opravy škôd a náhrada zničeného majetku dokonca ešte zrýchliť celkové tempo hospodárskeho rastu. Ľuďom, ktorí prišli o strechu nad hlavou, sľúbila vláda finančnú pomoc a lacné pôžičky. Zároveň však ministri naznačili, že zatiaľ neuvažujú o zvýšení plánovaného rozpočtového deficitu a ani o zvláštnej emisii povodňových dlhopisov. Miesto toho plánuje kabinet venovať na obnovu krajiny výnosy z privatizácie a chce taktiež upustiť od plánu na nákup stíhačiek za 60 mld. CZK.

Analytici sa už skôr zhodli, že povodne prispejú k udržaniu krátkodobých úrokových sadzieb na nízkej úrovni, pretože znížia produkciu. Inflačné tlaky v ekonomike sú aj naďalej veľmi mierne. Dlhodobé sadzby by sa však mali napriek tomu dostať nad úroveň Európskej únie. Na korunu by nemala mať živelná katastrofa žiaden výraznejší vplyv. Mena síce v prvých dňoch záplav mierne klesla. Neskôr sa však opäť zotavila v očakávaní, že k jej rastu prispeje prísun pomoci, ktorá prichádza do ČR zo zahraničia. Členka bankovej rady ČNB Michaela Erbenová však agentúre Reuters povedala, že prostriedky, určené na pomoc zasiahnutým oblastiam, sa na devízových trhoch neobjavia.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS