ČLÁNOK
Analytici odhadujú aprílovú infláciu v SR na 7,5 %
9. mája 2001

Ročná miera inflácie na Slovensku podľa odhadov analytikov akcelerovala v apríli v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom pod vplyvom rastu cien potravín a ropy. Z prieskumu agentúry Reuters medzi domácimi a zahraničnými analytikmi vyplýva, že trh odhaduje aprílovú priemernú mieru medzimesačného rastu cien na 0,4 %, pričom ročná miera inflácie by mala byť 7,5 %.

Analytici ďalej odhadujú aprílovú mesačnú mieru jadrovej inflácie na 0,3 % a ročnú mieru na 4,4 %. Štatistický úrad SR by mal zverejniť údaje o inflácii v stredu ráno, pričom údaje o jadrovej inflácii zverejnia v piatok. V marci sa mesačná miera inflácie dosiahla 0,8 % a ročná miera 7,1 %. Marcová mesačná miera jadrovej inflácie predstavovala 0,7 % a ročná 4,0 %.

„Domnievame sa, že kolísavé ceny potravín budú teraz hlavným faktorom rastu miery inflácie. Zaznamenali sa určité externé faktory, ktoré ovplyvnili ceny mäsa, ako napríklad BSE,“ povedal analytik ČSOB Marek Gábriš. Analytici sa zhodli v tom, že stále nevidia inflačné tlaky, spôsobené dopytom, a to aj napriek rastu domácej spotreby v SR. Analytik Commerzbank Radomír Jac povedal, že podľa jeho odhadov vplývali na aprílový rast celkovej inflácie v SR aj ceny dopravy kvôli vyšším svetovým cenám ropy.

Analytici povedali, že index spotrebiteľských cien (CPI) v SR sa v najbližších mesiacoch stabilizuje, pričom globálne trendy v oblasti pohybu úrokových sadzieb budú dôležitým faktorom pre prípadnú úpravu menovej politiky slovenskej centrálnej banky. „Kombinácia stabilného domáceho vývoja inflácie s poklesom úrokových sadzieb v zahraničí môže poskytnúť určitý priestor na redukciu slovenských sadzieb. Myslím si, že sa bude uvažovať o redukcii o 25 bázických bodov,“ povedal Jac.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 9. 2020

USD 1,165 0,005
CZK 27,015 0,050
GBP 0,912 0,007
HUF 364,450 0,560
CAD 1,560 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS