ČLÁNOK
Analytici očakávajú rast HDP v treťom štvrťroku o 2,6 %
12. decembra 2001

Tempo rastu hrubého domáceho produktu (HDP) by sa podľa väčšiny analytikov malo v treťom štvrťroku spomaliť a malo by predstavovať 2,6 %. Za obdobie prvých deviatich mesiacov analytici očakávajú rast HDP na úrovni 2,8 %. Výsledky rastu slovenskej ekonomiky ku koncu septembra by mal Štatistický úrad SR zverejniť vo štvrtok.

Hlavnou brzdou rastu HDP by mali byť podľa odborníkov nepriaznivé výsledky zahraničného obchodu. V porovnaní s prvými dvoma štvrťrokmi totiž podľa analytika Slávie Capital Pavla Ondrisku ochabovala globálna ekonomická aktivita, ktorá obmedzila vývoz a súčasne aj domácu produkciu. „Nebyť vyššieho počtu pracovných dní bola by dynamika rastu ešte nižšia,“ dodal Ondriska. Ťahúňom rastu slovenskej ekonomiky by podľa analytika ČSOB Mareka Gábriša mali naďalej ostať investície, ku ktorým sa pridá aj zvýšená spotreba.

Analytik Tatra banky Róbert Prega má na rast slovenskej ekonomiky odlišný názor. Podľa neho by mal HDP v treťom štvrťroku vzrásť o 3 % bez podstatnejšej zmeny v štruktúre ekonomického rastu. Príspevok čistého exportu k celkovému rastu HDP by podľa neho mal byť nižší vďaka vyššej porovnávacej základni v porovnaní s druhým štvrťrokom tohto roka.

Analytik Poštovej banky Pavol Popp predpokladá, že HDP bude v poslednom štvrťroku rásť tempom na úrovni 2,8 %. Gábriš očakáva, že takúto dynamiku dosiahne slovenské hospodárstvo aj za celý rok. „V budúcom roku vplyvom vyššieho nárastu reálnych miezd a následne aj spotreby domácností očakávam miernu akceleráciu rastu HDP na reálne tempo v pásme 3,3 až 3,5 %,“ povedal Popp.

V prvom polroku vzrástol objem HDP podľa predbežného odhadu o 2,9 % na 467,6 mld. Sk. V prvom štvrťroku sa pritom medziročne reálne zvýšil o 3 %. V druhom štvrťroku tempo rastu HDP pokleslo a predstavovalo 2,8 %.

Ministerstvo financií predpokladá, že HDP v tomto roku dosiahne 965,4 mld. Sk, čo predstavuje tempo rastu na úrovni 3 %. Národná banka Slovenska je vo svojich odhadoch opatrnejšia a rast HDP očakáva v pásme 2,8 až 3 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS