ČLÁNOK
Analytici očakávajú júlovú infláciu medzi 8,7 a 8,9 %
6. augusta 2003

Bankoví analytici predpokladajú, že hodnota medziročnej júlovej inflácie, ktorú zverejní Štatistický úrad SR (ŠÚ) vo štvrtok, sa bude pohybovať v rozmedzí 8,7 % až 8,9 %. Analytici očakáva, že oproti predchádzajúcemu mesiacu sa spotrebiteľské ceny zvýšili maximálne o 0,2 %, prípadne že sa nezmenili.

Ako uviedol analytik ČSOB Marek Gábriš, spotrebiteľské ceny v júli podobne ako predchádzajúci mesiac zrejme vzrástli. „Medzimesačne sa mohli spotrebiteľské ceny zvýšiť o 0,1 %, čo by mieru inflácie na medziročnej báze malo opäť potiahnuť vyššie na 8,8 %,“ skonštatoval Gábriš. Podľa analytika Slávie Capital Pavla Ondrisku sa však inflácia medzimesačne nezmení. „Sezónne dezinflačné vplyvy by mali tlmiť dopad špekulatívneho zvýšenia cien cigariet a mierneho rastu cien pohonných látok,“ uviedol Ondriska. Gábriš ale očakáva, že typický letný pokles cien potravín by mal byť len brzdiacim faktorom inflačného vývoja.

Sezónnu korekciu prekvapujúceho nárastu cien potravín z júna predpokladá aj analytik UniBanky Viliam Pätoprstý. „Očakávam však pokračujúci zvýšený rast cien v kategórii alkoholické nápoje a tabak v dôsledku postupného započítavania zvýšených spotrebných daní,“ skonštatoval. Kvôli tomu by podľa Pätoprstého medzimesačne mala inflácia dosiahnuť 0,2 %. Pod rast cien sa podľa Gábriša môže podpísať aj zdraženie pohonných hmôt, avšak Pätoprstý očakáva výraznejší rast cien pohonných hmôt až v augustovej inflácii.

Ako ďalej Gábriš uviedol, pre infláciu v ďalších mesiacoch budú rizikové ceny potravín z dôvodu suchého leta.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 9. 2020

USD 1,183 0,004
CZK 26,727 0,020
GBP 0,913 0,002
HUF 360,780 0,380
CAD 1,560 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS