ČLÁNOK
Analytici neočakávajú zmenu kľúčových úrokových sadzieb
31. mája 2002

Podľa bankových analytikov Národná banka Slovenska (NBS) v piatok pravdepodobne nepristúpi k ďalšiemu zvyšovaniu kľúčových úrokových sadzieb. Aj keď guvernér centrálnej banky Marián Jusko v stredu označil zlepšenie aprílových výsledkov zahraničného obchodu za pomalé, pozitívny makroekonomicky vývoj v poslednom mesiaci nedáva podľa analytikov jednoznačný signál pre ponechanie alebo zvýšenie sadzieb zo strany NBS.

Podľa analytika UniBanky Viliama Pätoprstého by prípadné zvýšenie úrokových sadzieb pôsobilo skôr kontraproduktívne „Zvýšenie by prehĺbilo náklady štátu na prefinancovanie dlhu, a tým aj deficit verejných financií,“ povedal. Ako dodal, zvýšili by sa aj finančné náklady na externé financovanie podnikov, čo by mohlo ovplyvniť ich vývoz. „Obmedzenie spotreby, ktoré by NBS sledovala by sa tak v krátkom časovom horizonte mohlo minúť účinku,“ skonštatoval Pätoprstý.

Za prekvapivé by zvýšenie úrokových sadzieb považoval aj analytik Tatra banky Robert Prega, pretože bilancia zahraničného obchodu vykazuje stabilizujúci trend. „NBS zvyšovala úrokové sadzby naposledy koncom apríla, čo je podľa môjho názoru krátky čas na prejavenie očakávaných účinkov,“ povedal. Prega tak predpokladá, že otázka zvyšovania úrokových sadzieb je skôr otvorená do budúcnosti.

Hlavný cieľ menovej politiky NBS je stabilita cenovej hladiny, a ten podľa analytika Slávie Capital Pavla Ondrisku nie je ohrozený, pretože jadrová inflácia tento rok pravdepodobne zakončí na spodnej hranici cieleného intervalu. „Ani fiškálne riziká neohrozujú splnenie hlavného cieľa menovej politiky avšak zabraňujú jej uvoľneniu,“ povedal analytik. Postoj vlády k fiškálnej politike sa od aprílového zvyšovania úrokových sadzieb nezmenil, ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb by však podľa Ondrisku nebolo pre slovenskú ekonomiku riešením.

Ako povedal analytik Ľudovej banky Mário Blaščák silná expanzívna fiškálna politika vlády je pre predvolebný boj typická, ale ak už podniknuté kroky NBS nebudú mať u vládnej garnitúry odozvu považujem, zvyšovanie úrokových sadzieb v budúcnosti za pravdepodobné. Podľa Ondrisku však nie je možné očakávať, že vláda sprísni fiškálnu politiku 4 mesiace pred voľbami.

Vplyv nedávnej depreciácie koruny bol na zvrátenie trendu podľa guvernéra NBS Mariána Juska príliš malý . V oblasti úrokových sadzieb sa guvernér však po stredajšom rokovaní vlády vyjadril, že z dlhodobého hľadiska je možný pohyb úrokových sadzieb na obdive strany.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 12. 2020

USD 1,215 0,009
CZK 26,420 0,009
GBP 0,904 0,001
HUF 357,630 0,230
CAD 1,569 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS