ČLÁNOK
Analytici čakajú v druhom štvrťroku rast HDP o 3,2 až 4,1 %
11. septembra 2002

Tempo rastu hrubého domáceho produktu (HDP) by sa malo podľa analytikov v druhom štvrťroku pohybovať od 3,2 % do 4,1 %. Za celý prvý polrok by tak mala dynamika rastu slovenskej ekonomiky dosiahnuť 3,6 % až 4 %. Štatistický úrad SR zverejní výsledky rastu HDP za druhý kvartál vo štvrtok.

„Keďže čistý export v druhom štvrťroku bol približne na rovnakej úrovni ako pred rokom, celkový rast HDP bude odzrkadľovať hlavne rast domáceho dopytu,“ skonštatoval analytik Slovenskej sporiteľne Juraj Kotian. Podľa analytika Poštovej banky Michala Džačovského by mal rast konečnej spotreby domácností prevýšiť rast konečnej spotreby štátnej správy. „Vychádzam pritom z rozvoja bankových a finančných produktov podporujúcich spotrebu, ako napríklad spotrebné úvery, kreditné karty, predaj na splátky a lízing,“ skonštatoval. Konečnú spotrebu domácností podporí aj silný rast reálnych miezd, ktoré krátkodobo stimulujú rast dopytu. Podľa analytika ING Bank Jána Tótha by mal rast spotreby domácností presiahnuť tempo HDP a mal by predstavovať 5 %.

Významný prínos k tvorbe HDP bude mať podľa analytika ČSOB Mareka Gábriša aj spotreba vlády, a to najmä v prípade, že budú pokračovať úhrady starých faktúr, prípadne vyšších výdavkov na obranu v súvislosti s ambíciami SR o vstup do NATO. Tvorba hrubého kapitálu bude podľa Džačovského aj naďalej mierne zaostávať za svojou minuloročnou úrovňou, keďže miera investícií sa rapídne nezvýšila. Práve ochabnutie investičnej aktivity je podľa analytika Slavie Capital Pavla Ondrisku dôvodom na nižší odhad rastu ekonomiky v druhom kvartáli v porovnaní s prvým.

Negatívny vplyv na rast ekonomiky bude mať aj naďalej čistý export, keďže výsledky zahraničného obchodu nezaznamenali ani v tomto štvrťroku výrazné zmeny a v máji dosiahol zahraničný obchod dokonca rekordný deficit. „Napriek tomu vplyvom klesajúcich deflátorov predpokladám mierne zlepšenie čistého exportu,“ uviedol analytik UniBanky Viliam Pätoprstý.

Slovenská ekonomika vzrástla v prvom štvrťroku v medziročnom porovnaní reálne o 3,9 %, keď sa na Slovensku vytvoril HDP v objeme 171,078 mld. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS