ČLÁNOK
Amgen (AMGN)
11. júna 2001

Amgen je najväčšia biotechnologická spoločnosť na svete. Amgen je podľa váhy najväčším biotechnologickým titulom v indexe NASDAQ 100, v ktorom predstavuje 2,6% pričom je šiestym titulom v poradí. Náplňou činnosti Amgen je vývoj i výroba a marketing liekov využívajúcich poznatky bunkovej a molekulárnej biológie. Cieľovo sú tieto orientované na širokú škálu chorôb od rakoviny a metabolické poruchy až po neurodegenretívne ochorenia. Podľa MSN je naznámejším ich liek Infergen určený na liečenie žltačky typu C. Amgne, ako už býva u biotechnologických spoločností zvykom, spolupracuje s viacerými farmaceutickými kolosmi, medzi ktorými nechýba ani Johnson & Johnson.

Za posledný rok dosiahli tržby Amgenu 3,5 mld USD, čiže viac ako tri krát prekonali tržby Biogen. Zisk Amgenu 1,1 mld USD však predstavuje až päťnásobok zisku Biogen. Je zrejmé, že práve vidina takéhoto výborného pomeru zisku ku realizovaným tržbám je hlavnou silou, ženúcou investorov do financovania dlhodobo stratových biotechnologických spoločností.

Aktuálny P/E pomer Amgneu je vysokých 63,7, akcie Biogenu sú obchodované pri polovičnom násobku zisku na akciu. Čiastočnou odpoveďou na tento výrazný rozdiel je vyšší očakávaný dlhodobý rast zisku – 20% u Amgen verzus 16,9% u Biogen – v ocenení Amgenu sa však odráža i jednoznačná prémia za prvenstvo v sektore. Tak Amgen ako i Biogen majú veľmi malú výšku dlhu v pomere ku akcionárskemu kapitálu, čím iba potvrdzujú význam kapitálového trhu pre rozvoj tohto sektoru.

Cena akcií Amgene vzrástla za posledné tri roku o 350% a je veľmi pravdepodobné, že v nasledujúcich rokoch sa tento výkon nezopakuje. Za posledný rok akcie Amgen oscilovali v pásme od 51 do 78 USD. Aktuálna úroveň 68 USD je relatívne blízko historickému maximu, napriek tomu sa dá očakávať v prípade oživenia trhu opätovný návrat na prípade dokonca nad túto úroveň.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 1. 2021

USD 1,212 0,000
CZK 26,163 0,027
GBP 0,890 0,001
HUF 359,990 0,420
CAD 1,541 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS