ČLÁNOK
Americký výrobný sektor po dlhodobom poklese opäť ožíva
5. marca 2002

Americký výrobný sektor bol v útlme takmer dva roky. Index PMI sa vo februári zvýšil na 54,7 bodu, hoci pred mesiacom dosiahol iba hladinu 49,9 bodu.

Vôbec po prvý raz od júla 2000 sa tento index prehupol nad úroveň 50 bodov, ktorá vyjadruje rast vo výrobnom sektore, nižšia hodnota znamená jeho ochabnutie.

Posun v hodnote indexu PMI iba dokresľuje eskaláciu dobrých správ, ktoré charakterizujú americkú ekonomiku už vyše týždňa.

Podstatné je tiež to, že podobný vývoj, no menej dramatický, je evidentný aj v Európe, čo však v každom prípade predznamenáva globálnejší charakter vzostupu vo výrobných odvetviach.

Podľa britského denníka Financial Times možno sledovať „počiatočné signály veľmi silného procesu ozdravenia…“

Dodajme, že americké výrobné odvetvia začali upadať už dávnejšie pred marcom 2001, teda pred začiatkom obdobia, ktoré sa oficiálne označuje za vstup do recesie.

Ďalšie „údery“ zaznamenal americký výrobný sektor po teroristických útokoch na USA.

Silnou oporou zostávali iba robustné spotrebiteľské výdavky. Výroba síce klesala, ale dochádzalo k výraznejším výpredajom skladových zásob, čím sa kompenzoval stále silný dopyt. Na začiatku tohto roka však zásoby klesli pod udržateľný limit, čím sa spätne stimulovala výroba.

Narastajúca výroba je šancou aj pre oslabený trh práce, pretože sa očakáva zastavenie poklesu pracovných príležitostí.

Zatiaľ nie je zrejmé, čo by mohla vyvolať oficiálna správa o ukončení recesie. Mierne totiž poklesla spotrebiteľská dôvera, no v januári sa opäť zvýšili osobné príjmy a výdavky.

Ako sme uviedli oživenie aktivít vo výrobnom sektore sa takisto zaznamenalo aj v Európe, avšak iba na úroveň 48,6 bodu (v januári bol tento ukazovateľ na hladine 46,3 bodu). Napriek tomu, že index neprekročil „magickú“ hranicu 50 bodov, dosiahol najsilnejšiu hodnotu za ostatných desať mesiacov.

V analýze Merrill Lynch sa zdôrazňuje, že aj tento posun v dátach jednoznačne potvrdzuje trendy v ozdravení európskych ekonomík.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS