ČLÁNOK
Americký poistný trh stojí na prahu gigantických fúzií a akvizícií
14. mája 2001

Americký poistný trh stojí na prahu gigantických fúzií a akvizícií. Prvým signálom je už dohodnutá transakcia, v rámci ktorej American International Group – AIG, svojou trhovou hodnotou najväčšia poisťovňa na svete, získa americkú „jednotku“ v oblasti životného poistenia – American General. AIG ponúkla za túto fúziu 23 miliárd dolárov, čo je dosiaľ najvyššia suma, ktorá sa na svetovom poistnom trhu vyplatila za podobný obchod a po jeho skompletizovaní zároveň vznikne globálna „megapoisťovňa“.

Tým sa zároveň vyslal aj signál ostatným poisťovniam a jeho obsah je zrejmý – začína sa konkurenčný boj veľkých firiem. Podľa Standard &Poor´s bude vlna akvizícií a fúzií pokračovať a úmerne sa stupňovať v rámci ďalšej konsolidácie v celom sektore. Ak totiž nebol ani taký gigant, akým je nesporne American General dosť silný na to, aby ho nepohltil iný subjekt – v konkrétnom prípade AIG, potom sa nijaká poisťovňa nemôže cítiť dostatočne bezpečná na to, aby prežila iba pri orientácii na vlastné sily. Vedia to aj vplyvní európski hráči na poistnom trhu, ktorí sú na tento proces pripravení – po prvotnom neúspechu sa chce do USA vrátiť vo „veľkom štýle“ britská poisťovňa Prudential.

Holandská banková a poisťovacia skupina – ING zvolila podobný trend a už získala za 8 miliárd USD poisťovňu Aetna a za 6 miliárd dolárov kúpila ReliaStar Financial.

Nemecký Allianz, ktorého akcie sa obchodujú na Newyorskej burze, je rozhodnutý ísť rovnakou cestou a čaká iba na skompletizovanie detailov akvizície s Dresdner Bank.

Francúzska Axa kúpila ďalší balík akcií v Axa Financial, kde sú majetkové podiely ďalších významných subjektov – Equitable Life a Alliance Capital.

V analýze S&P sa v tejto súvislosti konštatuje, že na americkom trhu sa musí ešte radikálnejšie prejaviť konkurenčné prostredie, pričom jedným z východísk sú práve fúzie a akvizície. Standard & Poor´s dodáva, že na tento proces sú „zrelé“ viaceré poisťovne.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 1. 2021

USD 1,216 0,006
CZK 26,094 0,031
GBP 0,886 0,001
HUF 357,380 0,000
CAD 1,535 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS