ČLÁNOK
Americkí retailoví investori znovu objavujú dlhopisové fondy
19. marca 2001

„Better safe than sorry“ je žartovný slogan u čoraz väčšieho počtu investorov, ktorí po minulotýždňovom prepade na Wall Street začínajú vlievať peniaze do cenných papierov s pevným úrokovým výnosom. Ako potvrdili správcovia fondov, retailoví investori prestali vyberať prostriedky z amerických obligácií, ako to robili v roku 2000. Slogan by vo voľnom preklade mohol zodpovedať slovenskému „Lepší vrabec v hrsti ako holub na streche“.

Dlhopisové fondy, ktorých portfólio pozostáva z nízkorizikových vládnych a podnikových dlhopisov, prekonali v minulom roku po prvýkrát za obdobie takmer 6 rokov výkonnosť akciových fondov. Podľa analytickej skupiny Lipper Inc, takmer 4,8 mld. USD pritieklo do dlhopisových fondov v januári. Februárové odhady predpokladajú dodatočný prílev 2,4 mld. USD, kým marcové investície do dlhopisových fondov prognózuje investičná analytická spoločnosť TrimTabs na úrovni 2,3 mld. USD. Podľa manažérov dlhopisových fondov, ktorí samozrejme vítajú možnosť spravovať vyšší objem prostriedkov, sa však súčasné dynamické tempo pravdepodobne dlho neudrží. Trh obligácií sa v poslednom čase zotavil, pretože investori zasiahnutí „krvácaním“ akciových trhov hľadajú pre svoje peniaze bezpečnejší prístav. Z dlhodobého hľadiska však akcie porastú a investori znovu pocítia potrebu nakupovať majetkové cenné papiere s rastovým i dividendovým výnosom.

Obligačné fondy obľubujú retailoví investori v časoch, keď ich dynamickí akcioví bratranci strácajú dych v dôsledku padajúcej výrobnej aktivity a spotrebiteľskej dôvery. Podľa údajov zverejnených spoločnosťou Lipper v roku 2000 výkonnosť amerických akciových fondov predstavovala 4,51 %, kým dlhopisové fondy zhodnotili majetok svojich klientov o 5,73 %. I napriek tomu, že dlhopisové fondy zaznamenali v minulom roku lepšiu výkonnosť, investori z nich stiahli prostriedky v objeme 45,8 mld. USD. Zlákali ich totiž vyhliadky vyšších výnosov z akcií, uviedla firma TrimTabs.

Minuloročné výkonnosť dlhopisových fondov pokračuje i tento rok, keď podľa údajov Lipper ich výkonnosť od začiatku roku predstavuje 3,23 %. Kontrastne pôsobí prepad akciového indexu Nasdaq o 60 % oproti minuloročným úrovniam a pokles indexu S&P 500, ktorý sa naďalej pohybuje v medveďom teritóriu, definovanom ako prepad o 20 % a viac. Predovšetkým malí investori, ktorí zažili na Wall Street aj lepšie časy, presúvajú bez veľkého váhania peniaze z akcií do cenných papierov s fixným výnosom v rozmedzí od 4 do 6 %. „Najväčšou zmenou, ktorú môžeme pozorovať, je zastavenie agresívneho trendu výpredaja dlhopisov. Investori nakupujú akcie kvôli vzrušujúcemu riziku. Dlhopisy nakupujú zo strachu pred prepadom akcií,“ uviedol šéf analýz spoločnosti TrimTabs Carl Wittnebert.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS