ČLÁNOK
Americkí oceliari chcú čeliť kríze v odvetví fúziou
7. decembra 2001

Reprezentanti amerických oceliarskych firiem rokujú v súčasnosti o pláne fúzie do jednej veľkej spoločnosti. Na začiatku týždňa oznámila spoločnosť USX-U.S. Steel, že pripravuje komplexný plán konsolidácie, ktorý výrazne ovplyvní americký oceliarsky priemysel. Detaily však najväčšia hutnícka skupina v USA nezverejnila.

Ohlásená konsolidácia sektora sa i napriek tomu stretla s priaznivým ohlasom. Analytici investičných bánk a ratingových agentúr tvrdia, že konsolidácia by mala obrátiť k lepšiemu súčasný nepriaznivý vývoj. Od roku 1998 až 26 amerických oceliarskych firiem vyhľadalo súdnu ochranu pred veriteľmi podľa kapitoly 11 amerického konkurzného zákona. „Hutníctvo je v súčasnosti v takom zlom stave, že dokonca ani len solventné spoločnosti nedokážu efektívne získavať zdroje na kapitálových trhoch,“ povedal riaditeľ pobočky Fitch v Chicagu Dennis Ruggles, ktorý monitoruje odvetvie.

Americká trojka v hutníctve, spoločnosť Bethlehem Steel Corp, ktorá je pod ochranou konkurzného súdu, potvrdila ešte v utorok, že sa zapojila do rozhovorov. Spomedzi ostatných firiem, ktoré by sa mohli konsolidácie zúčastniť, analytici najčastejšie spomínajú Wheeling-Pittsburgh Steel Corp, Weirton Steel a National Steel Corp.

U.S. Steel taktiež požiadala federálnu vládu, aby poskytla odvetviu pomoc pri úhrade nákladov na dôchodkové a zdravotné zabezpečenie. Konsolidácia by mala priniesť výrazné zníženie mzdových nákladov. „Rovnako by mala prispieť k zníženiu výrobných kapacít a vyústiť do vyššej ziskovosti odvetvia,“ komentoval analytik Standard & Poor’s Leo Larkin.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS