ČLÁNOK
Americkí investori v spetmbri vybrali z fondov 29,5 mld. USD
7. novembra 2001

V septembri tohto roku investori vybrali z podielových fondov, ktoré sú zamerané na invetsovanie do akcií 29,5 mld. USD. Podľa údajov Investment Company Institute (ICI), ktorá je najväčšou asociáciou sektora podielových fondov v USA, bol to najväčší výber za celú históriu existencie ICI a je dôsledkom teroristických útokov na USA v septembri tohto roku.

V analytickej správe ICI nezabúdol poznamenať, že finančné prostriedky, ktoré vybrali z fondov klienti predstavujú len 0,9% celkového objemu aktív, ktoré riadia fondy a v septembri dosahovala ich nimi spravovaná hodnota 3 bilióny USD. Pre porovnanie si stačí spomenúť na to, že tom ako sa v roku 1987 zrútil akciový trh, klienti vybrali z podielových fondov orientovaných na akcie 3,1% hodnoty aktív. Znamená to, že bez ohľadu na dôsledky teroristických útokov, klienti naohlásili masový únik z akciových fondov.

Už v okt´bri mnohé fondy oznámili, že investori sa pravdepodobne ukľudnili. Napríklad najvúčšia rodiny fondov špecializujúcich sa na akcie Fidelity Investments v októbri oznámila, že zaznamenala čistý prílev finančných prostriedkov do podielových fondov, ktoré sú zamerané na investovanie do akcií. Jedna z najväčších maklérskych spoločností, ktorá sa špecializuje na malých klientov, tvrdí, že klienti sa v októbri správajú úplne ináč ako v septembri a badať zvýšené vklady do akcií. Ako ukazujú posledné údaje, premena správania sa investorov je podstatná. Podľa údajov investičnej spoločnosti Schwab, fondy ktoré sa orientujú na akcie, získali v októbri 506 mil. USD a fondy zamerané na peňažný trh a dlhopisy 778 mil. USD. V septembri klienti vybrali z fondov Schwab zameraných na akcie 2,17 mld. USD a vložili 523 mil. USD do peňažných a dlhopisových fondov. Podľa odhadov spoločnosti Vanguard Group, jej investori vložili do akciových fondov 2,4 mld. USD a v septembri z nich vybrali 1,4 mld. USD. Vo Vanguard Group, čistý prílev investícií predstavoval 2,2 mld. USD a prílev prostriedkov do fondov predstavoval v októbri 2,2 mld. USD a prílev prostriedkov do fondov, ktoré hrajú na peňažných či devízových trhoch 360 mil. USD.

Minulý týždeň Franklin Resourcers, materská spoločnosť rodín fondov Franklin Tepmleton a Mutual Series, oznámila, že zaznamenala podstatný prílev prostriedkov do podielových fondov, ktoré investujú do amerických a zahraničných firiem.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 7. 2024

USD 1,086 0,003
CZK 25,362 0,131
GBP 0,841 0,001
HUF 390,430 0,700
CAD 1,494 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS