ČLÁNOK
“ Americkí investori chcú „“predpovedateľnosť““ prostredia
6. októbra 2000

Slovenská vláda chápe, že musí robiť zmeny v oblasti podnikateľského prostredia, ako napríklad v oblastí daní, súdov, legislatíve. V Bratislave to počas diskusie o podmienkach investovania na Slovensku povedal veľvyslanec USA v SR Carl Spielvogel. „Mimoriadne dôležitá pre všetkých amerických investorov je aj politická stabilita,“ zdôraznil veľvyslanec, ktorý sa podľa vlastných slov bude snažiť pomôcť, aby sa Slovensko stalo atraktívnym miestom pre podnikanie.

V rámci pravidelných diskusií za okrúhlym stolom, ktoré organizuje americká ambasáda, sa predstavil investičný bankár Randall Smith. „Veľmi dôležitá pre investorov je predpovedateľnosť podnikateľského prostredia v krajine, v ktorej chcú alokovať svoje investície,“ povedal Smith, ktorý pôsobí okrem iného na ruskom trhu a investoval tiež v Lotyšsku. Medzi podmienky, ktoré by mali byť pre investora jasné a stabilné aj do budúcnosti, zaradil okrem iného politické prostredie, súdnictvo, rovnoprávne a nízke dane a účinný zákon o konkurze a vyrovnaní.

Ambasádor Spielvogel, ktorý na Slovensko prišiel v auguste tohto roku, pri vytváraní vhodného investičného prostredia zdôraznil tiež nutnosť zlepšenia imidžu krajiny. Slovensko má podľa jeho slov v okolitých krajinách významných konkurentov, preto musí investorom ponúknuť tiež atraktívne podmienky. Zvláštne motivačné prvky pre zahraničných investorov sú podľa R. Smitha dôležité, hlavne v takomto konkurenčnom prostredí, „omnoho dôležitejšie“ je však podľa jeho slov „fér zaobchádzanie“ rovnaké pre všetkých podnikateľov, čo pomáha rozvíjať tiež domáce podniky. Za veľmi dôležitý označili diskutujúci aj prechod slovenského účtovníctva na medzinárodné účtovné štandardy zrozumiteľné pre prípadných investorov.

Piatkový okrúhly stôl na americkej ambasáde bol druhým v tomto týždni. V utorok sa podnikateľom predstavil prezident amerického Tangerovho továrenského obchodného centra Steven Tanger, ktorý sa zaoberá investovaním do získavanie pozemkov a nákupných centier. Podobné diskusie plánuje veľvyslanec USA na Slovensku C. Spielvogel organizovať aj v budúcnosti.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS