ČLÁNOK
“ Americké ozbrojené sily začali „“kobercové nálety““ na pozície Talibanu
2. novembra 2001

Spojené štáty potvrdili, že bombardéry B-52 podnikli „kobercové nálety“ na bojové zoskupenia Talibanu, čo má zároveň uľahčiť pozemné operácie Severnej aliancie proti vládnym jednotkám.

Pentagon kalkuluje s tým, že bombardovanie vyvolá extrémny tlak na vojská Talibanu, ich celkovú údernú silu a bojovú morálku.

Tieto nálety budú zahŕňať široké spektrum cieľov, čo signalizuje zmenu americkej stratégie, ktorá sa doteraz orientovala na individuálne ciele.

Nová stratégia uľahčí Severnej aliancii realizovať pozemné operácie v bojoch proti Talibanu.

V jeho včerajšom oficiálnom vyhlásení sa však konštatuje, že sa podarilo odraziť ofenzívu Severnej aliancie aj v lokalitách, kde došlo ku kobercovým náletom.

Informačné zdroje Islamskej milície zároveň dodali, že od začiatku amerických náletov na Afganistan zahynulo asi 1500 civilistov.

Včera došlo aj k bombardovaniu niektorých pohorí a horského terénu, kde sa podľa amerických špionážnych centrál majú nachádzať podzemné bunkre, prípadne kde sú dislokované protiletecké batérie Talibanu. Ich pozície sa stali terčom amerických leteckých útokov aj neďaleko hraníc s Tadžikistanom. Podľa správ francúzskej agentúry AFP má Taliban značné problémy s prísunom munície a dopĺňaním svojich zoskupení čerstvými silami.

Vedenie Talibanu tieto správy popiera – údajne sa mu podarilo odraziť ofenzívu Severnej aliancie na severe krajiny v údolí Dara-e-Suf.

Opozičným silám sa nepodarilo získať ani piaď nášho územia, uviedlo velenie Talibanu pre agentúru AFP.

Dôsledok amerických útokov, ktoré mali od 7. októbra spôsobiť až 1500 obetí z radov civilného obyvateľstva, označil Taliban za „najhorší typ štátneho terorizmu…“

Nijaká nezávislá agentúra však tento počet nepotvrdila a Spojené štáty ho považujú za „značne prehnaný“.

USA takisto popreli informácie, podľa ktorých sa malo dostať v Afganistane do zajatia 40 príslušníkov ozbrojených síl. Islamská milícia nemá na takéto tvrdenie nijaké dôkazy, uviedol Pentagon v oficiálnom vyhlásení pre BBC.

Minister obrany Donald Rumsfeld konštatoval, že vo vnútri afganského teritória operujú americké špeciálne jednotky (maximálne má ísť o 100 mužov), ktorí podľa najnovších správ zaútočili na vybrané objekty v Kandaháre a sú v stálom spojení so Severnou alianciou, najmä pri identifikovaní vojenských cieľov. USA popreli akékoľvek straty na ľudských životoch v rámci amerických ozbrojených síl.

Pentagon tiež oznámil, že povolá ďalších záložníkov do činnej služby a ich počet bude vyšší v porovnaní s predchádzajúcimi plánmi.

Pôvodne sa uvažovalo o 50 000 záložníkoch, ktorí budú pôsobiť výlučne na americkom území pri ochrane kľúčových základní a jadrových elektrární.

Z ďalších podstatných udalostí vyberáme:
Britský premiér Tony Blair na záver svojho turné po krajinách Stredného východu rokoval v Izraeli

Minister spravodlivosti John Ashcroft oznámil, že USA prijali široké spektrum opatrení, ktoré má zabrániť vstupu osôb podozrivých z terorizmu na americké územie

Niekoľko amerických predstaviteľov vyjadrilo obavy, že extrémistické skupiny by mohli pri útokoch na americké ciele použiť aj zbrane hromadného ničenia

Na antrax zomrela v New Yorku 61-ročná žena, ktorá sa stala doteraz štvrtou obeťou tejto choroby

Pakistanský utečenecký tábor Chaman, ktorý bol úkrytom pre najviac postihnutých Afgancov musel byť z bezpečnostných i kapacitných dôvodov uzatvorený pre ďalších afganských utečencov

Vysoký komisár OSN pre utečencov Ruud Lubbers vyzval USA a Veľkú Britániu, aby nedopustili ďalšie civilné obete v rámci afganského konfliktu

Po útokoch na Kandahár sa prerušili dodávky elektrickej energie. Podľa očitých svedkov majú byť v tomto meste katastrofálne hygienické podmienky a akútny nedostatok jedla

Taliban chce sprístupniť Kandahár pre zahraničných reportérov, aby videli následky amerických náletov

Na základe americkej žiadosti vyšle Turecko približne 40-50 svojich vojenských inštruktorov, ktorí budú pôsobiť pri vojskách Severnej aliancie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 7. 2024

USD 1,086 0,003
CZK 25,362 0,131
GBP 0,841 0,001
HUF 390,430 0,700
CAD 1,494 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS