ČLÁNOK
Americké operácie v Afganistane pokračujú už štvrtý týždeň
29. októbra 2001

Americké bomby v nedeľu zasiahli tri domy na predmestí Kábulu a spôsobili smrť desiatim civilistom. K tomuto omylu došlo iba deň po silných leteckých útokoch na územie v blízkosti frontovej línie Talibanu a Severnej aliancie. Presný počet ďalších civilných obetí nie je známy, ale opozičná Severná aliancia stále vyzýva Spojené štáty, aby poskytli tomuto zoskupeniu výraznejšiu vojenskú pomoc v boji proti Talibanu.

Prípadné omyly a „zablúdené“ letecké strely nemožno vo vojne nikdy vylúčiť, Spojené štáty sú však pod stálym tlakom, aby sa počet týchto obetí nezvyšoval.

Pre úplnosť treba dodať, že zasiahnuté tri obytné domy sa nachádzali neďaleko pahorkov pri Kábule, kde sú rozmiestnené protiletecké batérie Talibanu.

Neďaleko Džalalabádu včera pochovali opozičného vodcu Abdula Haqa, ktorého popravili na základe rozhodnutia Talibanu, pretože sa snažil dostať do Afganistanu z pakistanského územia.

Včera za začal už štvrtý týždeň amerických náletov na afganské teritórium, pričom sobotňajšie útoky sa označujú za doteraz najsilnejšie. Bomby zasiahli aj pozície Talibanu na pohorí čnejúcom nad strategicky významným letiskom Bagram, ktoré má kritický význam pre Severnú alianciu.

Toto letisko má síce aliancia pod kontrolou, ktorá však nie je neobmedzená, pretože Bagram je stále zraniteľný voči paľbe Talibanu.

Úplné ovládnutie Bagramu by mohlo značne zmeniť pomer síl na frontovej línii vládnych a opozičných síl, pretože jeho poloha umožňuje Severnej aliancii zásobovať svoje vojská novou muníciou a potravinami.

Podľa Afghan Islamic Press Agency americké lietadlá včera atakovali aj Mazar-e-Šarif. Toto mesto je takisto významné pre Severnú alianciu, ktorá tvrdí, že ak by boli jej útoky viac koordinované s americkými ozbrojenými silami, stali by sa zásahy proti Talibanu „desať razy účinnejšie…“

Z ďalších dôležitých udalostí vyberáme:

Britský minister zahraničných vecí Jack Straw uviedol, že sa zvažuje alternatíva prerušenia leteckých náletov na afganské územie počas Ramadánu

Vysoký komisár Organizácie spojených národov pre utečencov Ruud Lubbers opätovne apeloval na Pakistan, aby otvoril svoje hranice, čo je životne dôležité pre utečencov z Afganistanu

Pakistanské pohraničné hliadky zastavili konvoj ozbrojených príslušníkov kmeňov z Pakistanu (ich počet sa odhaduje na niekoľko tisíc), ktorí chceli pomôcť bojovníkom Talibanu

Vo Washingtone bol pohreb doteraz poslednej obete, ktorá zomrela na následky antraxu

Demonštrácia v New Yorku, ktorá bola zameraná proti vojenským akciám v Afganistane, sa stretla so zmiešanými reakciami Newyorčanov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS