ČLÁNOK




Americké letecké sily včera po prvý raz zaútočili na Kábul za denného svetla, neustále pokračujú nočné nálety
12. októbra 2001

Americké bojové lietadlá zaútočili včera vôbec po prvý raz na Kábul aj počas dňa. Bomby dopadli neďaleko letiska a v priestore vojenskej základne vo východnej časti hlavného mesta.

Na nálety odpovedali protivzdušné sily Talibanu prudkou paľbou. Explózie boli evidentné aj v duchovnom centre Talibanu – v Kandaháre, podľa francúzskej agentúry AFP však talibanské sily na americké letecké nálety nereagovali.

Sme však iba na začiatku a čaká nás ešte dlhotrvajúca a náročná úloha – uviedol náčelník britských ozbrojených síl Michael Boyce. Dodal, že ak sa vojenské akcie neskončia veľmi rýchlo, potrvajú prinajmenšom do leta budúceho roka.

Počas včerajška obvinil Taliban Spojené štáty, že zabíjajú civilné obyvateľstvo – podľa ich údajov malo zahynúť približne 100 ľudí v Kábule a jeho okolí. Hovorí sa aj o 115 zabitých Afgancoch v Džalalabáde, 15 z nich malo zomrieť v čase, kedy jedna z leteckých striel zasiahla mešitu. Tieto údaje však nemožno potvrdiť, pretože zahraniční novinári nemajú možnosť vstupu do teritória, ktoré ovláda Taliban.

V každom prípade sa začala ďalšia vlna exodu, ktorý je zreteľný najmä v Kandaháre.

Časť utečencov, ktorá sa dostala na afgansko-pakistanské hranice, mala podľa BBC tvrdiť, že sú bombardované aj zaľudnené oblasti.

Americké útoky boli veľmi intenzívne a využívali sa pri nich i bomby na ničenie podzemných bunkrov. Tieto systémy sa vo vojenskej terminológii nazývajú GBU-28 a po prvý raz sa použili vo vojne proti Saddámovi Husajnovi. Ich celková charakteristika a parametre sú prísne utajované, vie sa iba toľko, že vylepšená verzia GBU-28 sa vyvinula pred dvoma rokmi.

Premiér Tony Blair potvrdil, že pozemné vojská USA, Veľkej Británie, prípadne ďalších krajín sú pripravené zúčastniť sa ďalšej fázy operácií na afganskom území. Pochopiteľne ale odmietol špecifikovať povahu budúceho štádia vojenských akcií spojencov.

Vo vyhlásení Talibanu, ktoré priniesla agentúra AFP sa uvádza, že „reálna vojna sa začne až vtedy, ak vstúpia americké pozemné vojská na afganské územie…“

Opozičné zoskupenie Severná aliancia údajne získalo výraznú prevahu pri bojoch s Talibanom v centrálnej provincii Ghor. Taliban tieto správy dementoval s tým, že útoky Severnej aliancie úspešne odrazil.

Z ďalších dôležitých správ vyberáme :

Britský premiér Tony Blair a egyptský prezident Husní Mubarak po skončení rozhovorov v Káhire uviedli, že ich krajiny budú jednotné v boji proti terorizmu.

Vodca Talibanu mulla Muhammad Umar včera opätovne vyzval moslimov celého sveta, aby sa zjednotili v boji proti USA

Dvaja najbližší spolupracovníci Muhammada Umara zahynuli pri leteckých náletoch spojencov

Pakistan varoval afganských utečencov, ktorí sa zúčastňujú na pro-talibanských demonštráciách, že budú vyhostení z krajiny

Prezident George Bush vypísal odmenu až do výšky 5 miliónov dolárov za relevantné informácie o 22 podozrivých osobách, ktoré sú „najnebezpečnejšími teroristami na svete“

Náboženský fanatik zastrelil v Kuvajte kanadského občana.

CNN, ORF, AFP, BBC, USA Today


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS