ČLÁNOK
Americké letecké nálety ďalej pokračujú, Taliban potvrdil, že Usama bín Ladín je stále nažive
24. októbra 2001

Afganské opozičné sily začali novú ofenzívu v okolí strategicky významného mesta Mazar-e-Šaríf. Najvyšší vojenský predstaviteľ Severnej aliancie Abdul Rašíd Dostum včera uviedol, že jeho jednotky zvádzajú tvrdé boje s Talibanom neďaleko Mazaru, ktorý bol kedysi baštou Severnej aliancie a toto opozičné zoskupenie ho chce získať späť za každú cenu.

Americké letecké útoky včera pokračovali aj na hlavné mesto Kábul, agentúry zaznamenali tri extrémne silné výbuchy.

Ďalší kľúčový veliteľ Severnej aliancie Mohammed Atta informoval o koordinovanom leteckom a pozemnom útoku neďaleko mesta Kešendeh, ktoré sa nachádza 70 kilometrov od Mazaru.

Taliban odpálil dve rakety na Charikar, mesto, ktoré ovláda Severná aliancia, pričom išlo o vôbec prvý útok podobného druhu v priebehu niekoľkých týždňov.

V centre mesta zahynuli podľa predbežných správ desiatky civilistov.

Podľa doteraz nepotvrdených správ malo zahynúť päť ľudí pri americkom leteckom nálete na kolónu cisterien, ktoré dopravovali pohonné hmoty pre ozbrojené sily Talibanu v Kandaháre.

Talibanské ministerstvo informácií oznámilo, že americké bomby dopadli aj na mešitu v Heráte, pričom údajne zahynulo asi 100 ľudí.

Americký minister obrany Donald Rumsfeld včera uviedol, že letecké nálety amerických síl a operácie Severnej aliancie sú vyjadrením logického vývoja vojenskej kampane USA.

Úsilie našich leteckých síl pôsobí podporne pre pozemné sily, ktoré sú schopné obsadiť čoraz väčšiu časť územia, dodal Rumsfeld a pripomenul, že podpora Severnej aliancii a kmeňovým zoskupeniam na juhu Afganistanu posilňuje opozíciu voči Talibanu.

Minister zahraničných vecí Spojených štátov Colin Powell ešte počas minulého týždňa zdôraznil koncepciu, podľa ktorej by bolo veľmi vhodné, aby Severná aliancia obsadila Mazar-e-Šaríf, pretože tamojšie letisko je veľmi vhodnou východiskovou základňou pre nasadenie amerických pozemných vojsk.

Dodal však, že stále nie sú ukončené diskusie o tom, či by bol „pochod terajších rebelov do Kábulu tým najlepším riešením…“

Z ďalších dôležitých udalostí vyberáme :
Vodca Demokratickej strany v Snemovni reprezentantov Dick Gephard po stretnutí s prezidentom Bushom uviedol, že existuje vážne podozrenie o možných súvislostiach výskytu antraxu v USA s aktivitami teroristického zoskupenia Usama bín Ladína

Predstavitelia Organizácie spojených národov informovali, že počas amerických náletov došlo k zničeniu vojenskej nemocnice v Heráte – počet obetí zatiaľ nie je známy

Pakistan a Taliban chcú vytvoriť tábory pre afganských utečencov

Japonského novinára zadržali talibanské jednotky vo východnom Afganistane.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS