ČLÁNOK
Americké jednotky špeciálneho nasadenia sú na afganskom teritóriu
19. októbra 2001

Pentagon uviedol, že „malý počet špeciálnych jednotiek ozbrojených síl Spojených štátov už operuje vo vnútri Afganistanu“. Informácie sú z dôvodov nevyhnutného utajenia iba veľmi strohé, čo je dané i tým, že pozemné operácie sú v počiatočnom štádiu.

Pentagon nepotvrdil ani nevylúčil správy, podľa ktorých je pozemný výsadok momentálne určený na pomoc paštúnskym vodcom, aby sa mohli odtrhnúť od Talibanu.

Pozemné operácie na afganskom teritóriu sa dávajú do súvislosti aj s vyhlásením ministra obrany Rumsfelda, ktorý skonštatoval, že v rámci leteckých náletov sa podarilo rozptýliť jednotlivé skupiny teroristickej siete Al-Kajdá, no fyzicky zadržať konkrétnych ľudí môžu iba pozemné jednotky.

Spravodajské informácie dokazujú, že letecké útoky spôsobujú Talibanu čoraz väčšie škody a bín Ladínovo zoskupenie je čoraz zraniteľnejšie, dodal doslova Rumsfeld.

Americký prezident Bush i britský premiér Blair takisto považujú nasadenie pozemných vojsk za nevyhnutnosť.

Taliban síce dementoval správy o významnejšom vojenskom postupe opozičnej Severnej aliancie v strategicky významnom meste Mazar-e-Šaríf, no Spojené štáty sa netaja tým, že práve miestne letisko by sa mohlo stať kľúčovým bodom pri uskutočňovaní pozemných operácií spojencov, najmä pri útokoch na Kábul.

Spojené štáty dnes vôbec po prvý raz deklarovali, že sú ochotné vojensky pomôcť Severnej aliancii v boji proti Talibanu.

Konkrétne sa hovorí o potravinovej pomoci, ale aj o dodávkach munície a leteckej podpore.

Z ďalších dôležitých udalostí dnešného dňa vyberáme:
Americký prezident George Bush a jeho čínsky partner Jang Ce-min po stretnutí v Šanghaji potvrdili, že budú aj naďalej spoločne bojovať proti medzinárodnému terorizmu

Americké letecké sily pokračovali v náletoch na Kábul a Kandahár – hlavným mestom otriasli dva extrémne silné výbuchy

Protivzdušná obrana Talibanu je údajne úplne paralyzovaná a kladie už iba malý, respektíve nijaký odpor

Britská charitatívna organizácia Christian Aid uviedla, že v Afganistane v terajšom období zahynuli od hladu stovky ľudí, počas zimy budú tomuto riziku vystavené ďalšie tisíce afganských obyvateľov

Egyptský poradca Usama bín Ladína Abú Basír al-Masri zomrel na následky zranení v džalalabádskej nemocnici.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS