ČLÁNOK
Americké investície v SR sú vyššie oproti štatistikám
2. mája 2002

Americké spoločnosti investovali na Slovensku viac, ako ukazujú oficiálne štatistiky Národnej banky Slovenska (NBS). Podľa amerického veľvyslanca v SR Ronalda Weisera štatistika NBS nepodáva presný obraz o zahraničných investíciách z USA.

„Keď sa pozrieme len na samotné investície U.S. Steel, je to podstatne viac ako celková hodnota amerických investícií zverejnených NBS. Myslím si, že investície amerických spoločností sú oveľa vyššie,“ uviedol Ronald Weiser v exkluzívnom interview pre agentúru SITA. Podľa údajov NBS americké priame zahraničné investície (PZI) na Slovensku dosiahli za obdobie od januára do septembra 2001 hodnotu 1,314 mld. Sk, čo predstavuje 4,6 % celkových PZI. Ide o značný medziročný pokles v porovnaní s 2,881 mld. Sk v rovnakom období roku 2000.

Podľa R. Weisera problém spočíva v skutočnosti, že v prípade štatistík NBS sa berie do úvahy krajina, v ktorej je investujúca spoločnosť registrovaná. V mnohých prípadoch je spoločnosť registrovaná v niektorej európskej krajine, hlavný zdroj kapitálu však pochádza napríklad z USA. „Hutnícku časť spoločnosti VSŽ kúpila dcéra spoločnosti U.S. Steel – holandská spoločnosť USS Global so sídlom v Amsterdame. Spoločnosť U.S. Steel je však pôvodne založená v USA z amerického kapitálu,“ vysvetlil americký veľvyslanec a dodal, že ambasáda plánuje zostaviť vlastné štatistiky, ktoré budú lepšie odrážať stav amerických investícií v SR.

Veľvyslanec tiež spomenul amerického výrobcu domácich spotrebičov Whirpool, ktorého talianska pobočka je prítomná aj v popradskom Tatramate, a.s. V máji sa Weiser plánuje zúčastniť osláv 10. výročia založenia popradského podniku. Whirpool do slovenského závodu investoval viac ako 20 mil. USD. Podľa informácií veľvyslanca spoločnosť by mala ešte rozšíriť svoje výrobné kapacity.

R. Weiser predpokladá, že vstup Slovenska do aliancie NATO, ktorý je podľa neho predpokladom bezpečnosti a dôveryhodnosti, podnieti nárast PZI v SR, ako to bolo aj v ostatných krajinách Višegrádskej štvorky. Po vstupe SR do Európskej únie bude mať krajina podľa veľvyslanca väčší prístup k disponibilným zdrojom a investíciám. R. Weiser v tejto súvislosti však upozornil, že SR bude tiež čeliť konkurencii, a preto sa bude musieť viac snažiť, aby investície išli na Slovensko, a nie do inej krajiny Višegrádskej štvorky. Americké veľvyslanectvo plánuje spolu s niekoľkými súkromnými spoločnosťami 21. júna v Bratislave usporiadať a sponzorovať podnikateľskú konferenciu, na ktorej by mali byť americké spoločnosti a investori.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS