ČLÁNOK
Americká komisia pre cenné papiere a burzy vyšetrovala analytikov
3. augusta 2001

Traja analytici cenných papierov v USA zarobili od 100 000 USD do 3,5 mil. USD vďaka tomu, že radili klientom robiť presne opačné transakcie s cennými papiermi než tie, ktoré radili klientom investičných bánk, v ktorých pracovali. Vyplýva to z vyšetrovania Komisie pre cenné papiere a burzy USA (Securities Exchange Commision), ktoré sa týkalo 57 analytikov. Ukázalo sa že 16 analytikov, teda skoro tretina so skúmanej vzorky, tesne pre verejným umiestnením akcií na trh (IPO – Initial Public Offering), kupovalo akcie tých istých firiem za nižšiu cenu. SEC zistila, že analytici vždy píšu pozitívne o firmách, ktorých akcie umiestňuje na trh investičná banka, v ktorej pracujú. Vyplýva to z informácií SEC.

Jedným z najkrikľavejších prípadov bolo to, že analytik si kúpil akcie na dlh v momente keď mali relatívne nízku cenu, potom odporúčal ich nákup a keď stúpli, predal ich. Keď sa umelý skok cien skončil, práve dokončil transakciu.

Nie je vylúčené, že niektorí analytici budú stíhaní.

Analýza SEC sa zaoberá činnosťou deviatich maklérskych spoločností, ktoré umiestňovali v rokoch 1999 – 2000 na trh akcie internetových spoločností v čase vrcholu býčieho trhu. SEC došla k záveru, že hoci nie je veľa analytikov, ktorí sa priživili na vlastných analýzach, ale aj napriek tomu treba posilniť dozor nad nimi.

Výsledky analýzy SEC poukázali na ďalší problém. Nie každé vedenie investičnej banky vie o tom aké akcie si kupujú, alebo nakúpili analytici, ktorí pre ňu pracujú, zvlášť tie, ktoré umiestňuje na primárnom trhu.

V poslednom období zaznelo na adresu analytikov v USA veľa kritiky, pretože vďaka ich odporúčaniam dosť veľa investorov prerobilo najmä na akciách technologických spoločností.

Okrem iného analýza SEC ukázala, že odmeňovanie analytikov je závislé od ziskov oddelení investičných bánk, ktoré robia obchody s cennými papiermi. Národná asociácia dílerov s cennými papiermi (NASD) na základe analýzy SEC žiada, aby analytici poskytovali informácie o tom či vlastnia cenné papiere tých spoločností, o ktorých píšu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 7. 2024

USD 1,091 0,002
CZK 25,422 0,081
GBP 0,840 0,000
HUF 391,480 0,420
CAD 1,488 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS