ČLÁNOK
Americká ekonomika v prvom štvrťroku prekvapivo rástla
30. apríla 2001

Americká ekonomika v prvom kvartáli prekvapivo nabrala na sile, keď ju podporili silnejšie spotrebiteľské výdavky. Spojené štáty tak dosiahli desiaty rekordný rok neprerušovanej expanzie ekonomiky. Americké ministerstvo obchodu uviedlo, že hrubý domáci produkt (HDP) vzrástol v uplynulom kvartáli o 2 % a tak akceleroval v porovnaní s 1-percentným rastom v štvrtom kvartáli minulého roka, ktorý bol najslabší za uplynulých päť a pol roka.

Analytici na Wall Street očakávali rast amerického HDP v prvom kvartáli len na úrovni 1,1 %. Výrazný rast ekonomiky posilnil názor, že najväčšia ekonomika na svete sa vyhne recesii. Poukazuje na to, že agresívne zníženie úrokových sadzieb zo strany americkej centrálnej banky Fed udržalo spotrebiteľské výdavky na silnej úrovni.

Podniky znížili svoje zásoby na začiatku tohto roku o 7,1 mld. USD. Jedná sa o prvý pokles zásob od roku 1991. Jednou zo správ, ktoré môžu vzbudiť potenciálne obavy, je rast cien. Pozorne sledovaný ukazovateľ inflácie vzrástol v prvom kvartáli o 3,3 %, pričom v poslednom kvartáli minulého roka posilnil o 1,9 %.

„Otázka znie, ako zareaguje americká centrálna banka Fed na svojom zasadnutí 15. mája. Nádeje na zníženie úrokových sadzieb o polovicu percentuálneho bodu sú zrejme preč. Môžeme predpokladať nanajvýš zníženie o štvrť percentuálneho bodu,“ uviedol hlavný analytik Joseph Barthel zo spoločnosti Fahnestock & Co.

Peter Cardillo, ktorý je riaditeľom analytickej sekcie spoločnosti Westfalia Investments, uviedol, že vzhľadom k rastu HDP v prvom kvartáli sa americkej ekonomike možno podarilo vyhnúť recesii.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 5. 2024

USD 1,082 0,004
CZK 24,770 0,039
GBP 0,851 0,000
HUF 389,450 2,370
CAD 1,483 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS