ČLÁNOK




Americká ekonomika sa zotavuje zo septembrových útokov
9. novembra 2001

Šok z 11. septembra po útokoch na budovy v New Yorku a Washington sa v USA už stráca a ukazuje sa, že americká ekonomika je v súčasnosti v takom stave, ako pred útokmi. Uviedol to viceprezident americkej centrálnej banky Federal Reserve (Fed) Roger Ferguson.

„Naša spoločnosť, a najmä náš finančný systém, sa zotavujú z počiatočných vplyvov útokov. Spočiatku šok zo septembrových udalostí nepriaznivo ovplyvnil tržby firiem, výrobu, leteckú dopravu, dôveru podnikov a spotrebiteľov a dočasne narušil tiež operácie na finančných trhoch,“ povedal Ferguson. Fed však rýchlo dodal do bankového systému potrebné peniaze a nabádal banky, aby boli pri poplatkoch za neskoré splátky a podmienkach na poskytovanie úverov zhovievavé, ak sa objavia v dôsledku septembrových udalostí nejaké problémy.

„Dlhodobé vyhliadky americkej ekonomiky zostávajú rovnako dobré ako pred 11. septembrom,“ dodal Ferguson. Viceprezident Fedu však priznal, že nejaký čas správanie spotrebiteľov a firiem výrazne ovplyvnia vývoj ekonomiky. Poznamenal ďalej, že ekonomike pomáha znižovanie úrokových sadzieb. Len po 11. septembri pristúpil Fed k znižovaniu sadzieb trikrát celkovo o 150 bázických bodov. V tomto roku Fed znížil sadzby celkom už desaťkrát, aby tak zmiernil sklz ekonomiky do recesie.

Ferguson uviedol, že pre finančnú stabilitu vo svete je životne dôležité, aby sa najväčšie banky všetkými silami snažili zaistiť si dostatočné množstvo kapitálu, ktorý im slúži ako záruka za poskytnuté pôžičky. Bankári v súčasnosti revidujú takzvanú Bazilejskú dohodu o kapitálu. Výsledkom by mala byť nová dohoda nazvaná Basilej II. Tá by mala zaistiť, že banky majú dostatok kapitálu na to, aby boli schopné čeliť prevádzkovým rizikám.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 10. 2024

USD 1,082 0,003
CZK 25,252 0,016
GBP 0,833 0,000
HUF 400,030 1,570
CAD 1,496 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS