ČLÁNOK
Americká ekonomika podľa Fed zaznamenáva slabý rast
4. mája 2001

Americká centrálna banka Federal Reserve (Fed) predpokladá v druhom kvartáli pretrvávajúci slabý rast americkej ekonomiky a ďalšie postupné oslabovanie vo výrobe. „Takmer všetky regióny zaznamenali v marci a na začiatku apríla slabé tempo rastu hospodárskej aktivity,“ uviedol Fed vo svojej pravidelnej správe „béžová kniha“, ktorá sumarizuje národnú hospodársku aktivitu. Výsledky správy použijú predstavitelia centrálnych bánk v USA na svojom najbližšom rokovaní, ktoré sa uskutoční 15. mája.

Málo optimistická správa signalizuje, že Fed v máji pravdepodobne opäť pristúpi k zníženiu kľúčových úrokových sadzieb, ktoré by bolo už piate v tomto roku. Takéto rozhodnutie podporuje aj nedávne vyhlásenie banky, v ktorom sa Fed odvolávala na slabé, resp. žiadne inflačné tlaky a miernejšiu situáciu na predtým napätom trhu práce.

„Priemyselná aktivita naďalej oslabuje, pričom nové objednávky a produkcia poklesli vo viacerých regiónoch,“ dodal Fed. Jedným zo znepokojujúcich faktorov zostáva podľa banky nárast cien energie, ktoré v niektorých častiach USA dosiahli historické maximá. Obavy z prudko stúpajúcich nákladov na energiu tak vytlačili do ústrania predchádzajúce znepokojenie vrcholných predstaviteľov banky zo zvyšujúcich sa miezd zamestnancov.

Pre ďalšiu úpravu sadzieb bude mať podľa analytikov okrem zverejnenej „béžovej knihy“ značný význam aj vývoj aprílovej nezamestnanosti, ktorý by mal byť známy už v piatok ráno. Hoci Fed viac znepokojuje hospodárske oslabenie v krajine než inflačné tlaky, béžová kniha zdôrazňuje dôležitosť upriamenia pozornosti banky aj na dopad rastúcich cien energie. Vysoké ceny palív negatívne zasiahli najmä nákladnú dopravu v USA. Podľa Fed sa mnohé firmy snažia zmierniť tento dopad presunom časti zvýšených nákladov aj na spotrebiteľov a to formou palivovej prirážky.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS