ČLÁNOK




Americká ekonomika je iná ako pre 10 rokmi
4. februára 2001

Ak by ste chceli skúmať recesiu americkej ekonomiky, chápanú ako pokles HDP v niekoľkých za sebou idúcich kvartáloch, museli by ste sa vrátiť až na úplný začiatok 90 rokov. Posledný výrazne záporný rast zaznamenala US ekonomika v prvom kvartály 1991, kedy anualizovane dosiahol -1,96%. Presne do tejto doby však spadá svojou úrovňou v štvrtok zverejnený NAPM výroby, ktorý padol na 41,2, najnižšiu úroveň od marca 1991. Trh očakával jeho pokles na 43,6, v decembri bol na 44,3.

Výrobný sektor je zdá sa jednoznačne recesii. Napriek tomu je hovoriť o tom, že by v recesii bola celá americká ekonomika, je zatiaľ, možno, predčasné. Tohtotýždenné makrodáta však nepriniesli žiadnu dobrú správu. Index spotrebiteľskej spokojnosti padol v januári zo 128.6 na 114,4, štvorročné minimum. Index očakávaní klesol z 96,9 na 77 bodov. Oznámený rast HDP za štvrtý kvartál bol pod očakávaniami, keď dosiahol rast iba o 1,4%. Za celý rok 2000 rástla US ekonomika o skvelých 5%.

Udalosťou týždňa bolo zasadanie FED. Ten však tentokrát ušetril trh šokov a do poslednej bodky splnil očakávania, keď znížil sadzby o 50 bodov a potvrdil vyhliadku na ďalšie znižovanie. To by mohlo podľa súčasných očakávaní dosiahnuť v postupných krokoch minimálne ďalších sto bodov.

Napriek zlým správam je stále na trhu nálada skôr mierne optimistická. Technológie nepadajú, DOW sa dostal na štvormesačné maximum a dolár sa drží okolo a chvíľami dokonca pod 94 centami. Zdá sa, že tak ako v súčasnosti už neprebieha diskusia o tom, či je Amerika v recesii alebo nie, ale o tom, aký bude jej priebeh a hlavne kedy príde znovuoživenie. A práve tu sa trh zrejme prikláňa k očakávaniu prudkého obratu nahor možno už v druhej polovici tohto roku a skoro určite v úvode roku budúceho.

Problémom samozrejme je, že bez ohľadu na to či niekto je alebo nie je priaznivcom novej ekonomiky, je súčasná americká ekonomika výrazne odlišná od ekonomiky na začiatku 90 rokov. Výroba má menší podiel na HDP, ekonomika je menej citlivá na cenu ropy, výrazné rozpočtové prebytky otvárajú priestor na zníženie daní i odkup starého dlhu. Optimizmus trhu sa v súčasnosti opiera o očakávanie rýchleho oživenia a predpokladu, že oslabenie nebude mať priebeh v tvare písmena U, ale že pôjde o ostré V.

Jedným z paradoxov súčasného vývoja je euro. To okrem prudkého oživenia v závere minulého roku nevyťažilo zo zlých správ z Ameriky vôbec NIČ, naopak malo samo problémy udržať dosiahnuté zisky. Makrodáta z eurozóny síce pritom tiež hovoria o určitom spomalení, to však zatiaľ znamená návrat ku úrovni januára 1999. Zdá sa že hlavná skepsa trhu ku euru je naďalej v inom ako priamo výkonovom kritériu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

10. 12. 2024

USD 1,053 0,004
CZK 25,098 0,005
GBP 0,826 0,002
HUF 411,150 0,100
CAD 1,491 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS