ČLÁNOK




Americká ekonomika by sa mala zotaviť v roku 2002
23. októbra 2001

Americká ekonomika sa v súčasnosti nachádza na pokraji recesie a je možné, že do obdobia hospodárskeho poklesu sa aj dostala. Podľa predpovedí popredných pozorovateľov z Wall Street i tvorcov americkej ekonomickej politiky je však očakávané obdobie prosperity v podstate za dvermi. Takmer všetci súhlasia s názorom prezidenta americkej centrálnej banky Federal Reserve (Fed) Alana Greenspana, že ak v dôsledku útokov na USA z 11. septembra nastane nejaký podstatnejší ekonomický pokles, bude jeho vplyv pomerne krátkodobý.

Väčšina analytikov očakáva oživenie v budúcom roku, keď by sa mal už plne prejaviť pozitívny vplyv podporných ekonomických opatrení v oblasti fiškálnej a menovej politiky. Medzi opatrenia patria niekoľkomiliardové daňové zníženia a uvoľnenie úrokových sadzieb, ktoré sa už nachádzajú na najnižšej úrovni takmer za posledné štyri desaťročia.

„Naša predpoveď je, že hospodársky rast sa v druhej polovici budúceho roku vráti na úroveň medzi 3 % až 3,5 %,“ uviedla ekonómka Kathleen Stephansen z Credit Suisse Boston v New Yorku. Všetci sa zhodujú na tom, že tragické udalosti z 11. septembra výrazne zasiahli najväčšiu svetovú ekonomiku na svete. Podľa Greenspana je však súčasný pokles spotrebiteľského dopytu a podnikateľskej aktivity „len čiastočný a pravdepodobne len dočasný“. Šéf Fed-u poukázal i na známky mierneho zotavenia a dodal, že letecká doprava sa vrátila takmer k normálu.

Spoločnosť Credit Suisse očakáva relatívne slabú recesiu, ktorá by mala trvať celkom tri kvartály začínajúc od júla tohto roka. Na jar budúceho roka by potom malo dôjsť k oživeniu. Recesia, ktorá sa definuje ako najmenej šesť mesiacov trvajúce obdobie záporného hospodárskeho rastu, americká ekonomika nezaznamenal od prelomu rokov 1990 a 1991.

Jedným z ťahúňov nebývalej konjunktúry v poslednej dekáde bol výrazný rast produktivity, ktorý umožnil postupné zvyšovanie príjmov obyvateľov bez rizika príliš vysokej inflácie. Dôležitosti produktivity pre americkú ekonomiku 90-tych rokov si ako jeden z prvých všimol práve Alan Greenspan. Minulý týždeň Greenspan zdôraznil, že na jeho dôvere v produktivitu sa nič nezmenilo, a že ju považuje za kľúčovú i pre zotavenie zo súčasného útlmu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 10. 2024

USD 1,082 0,003
CZK 25,252 0,016
GBP 0,833 0,000
HUF 400,030 1,570
CAD 1,496 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS