ČLÁNOK




“ Americká ekonomika bude čeliť v krátkodobom časovom výhľade „“signifikantným rizikám““, prekvapujúco konštatoval predseda Federal Reserve Alan Greenspan
14. januára 2002

Terajšie signály o celkovom kurze americkej ekonomiky sa síce zmenili od jesene minulého roka zo „sústavne negatívnych na viac zmiešané, respektíve značne protichodné“. Ekonomika USA vykazuje známky ozdravenia, no v krátkodobom časovom výhľade bude čeliť signifikantným rizikám, uviedol predseda Fedu Alan Greenspan na stretnutí s podnikateľskou komunitou v San Franciscu.

Práve jeho vystúpenie malo naznačiť, že americké hospodárstvo má najhoršie štádium spomalenia už za sebou, avšak tieto úvahy sa nepotvrdili.

Greenspanova interpretácia aktuálneho stavu americkej ekonomiky je o niečo horšia v porovnaní s očakávaniami, uvádza Deutsche Bank Securities so sídlom v New Yorku.

Možno síce hovoriť o určitom prekvapení, pretože ostatní predstavitelia Fedu naznačovali, že ekonomické ozdravenie je už „na obzore“, no Greenspanove poznámky sú značne rozdielne a naznačujú, že Fed si aj naďalej necháva značný manévrovací priestor pri znižovaní základnej úrokovej sadzby.

Na obsah prejavu šéfa Fedu okamžite reagoval hlavný akciový index Dow Jones Industrial Average, ktorý klesol o 80,33 bodu na 9 987, 53 bodu.

V novembri 2001 deklaroval vplyvný Národný úrad pre ekonomický výskum – NBER, že americká ekonomika ešte v marci 2001 oficiálne vstúpila do recesie, čo znamenalo, že sa skončila desaťročná perióda sústavného ekonomického rastu.

V snahe revitalizovať stagnujúcu ekonomiku Fed znížil úrokové sadzby počas uplynulého roka dovedna 11 razy na hodnotu 1,75%, teda na 40-ročné minimum.

Ekonomickí experti začali v ostatných týždňoch čoraz častejšie hovoriť o tom, že pokles ekonomiky USA sa dostáva do bodu obratu.

Spotrebiteľská dôvera začala rásť, objednávky v sektore výroby a služieb sa zvýšili a trh s nehnuteľnosťami je stále relatívne silný.

Greenspan však tieto dôkazy obratu nepovažuje za nezvratné.

Napriek povzbudzujúcim signálom, ktoré naznačujú stabilizáciu ekonomiky, je stále predčasné hovoriť o tom, že sily obmedzujúce ekonomické aktivity v USA i v zahraničí sú dostatočne eliminované v takom rozsahu, aby bolo možné uvažovať o stabilnom procese ozdravenia.

Kontúry súčasného ekonomického cyklu boli a budú dané predovšetkým evolúciou firemných ziskov a kapitálových investícií, zdôraznil Greenspan.

Najnovšie dáta o nezamestnanosti, ktorá v decembri dosiahla v USA 5,8%, budú mať podľa Greenspana vzostupný trend aj po tom, čo americká ekonomika vstúpi do štádia ozdravenia.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

2. 5. 2024

USD 1,070 0,002
CZK 25,090 0,050
GBP 0,855 0,001
HUF 388,980 1,700
CAD 1,468 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS