ČLÁNOK
Americká centrálna banka znížila obavy z inflačných rizík
24. augusta 2008

Analytici vychádzajú z toho, že ceny ropy by sa mohli stabilizovať, čo je veľmi dobrý signál
 
 
Šéf Fedu Ben Bernanke na stretnutí prezidentov centrálnych bánk zo 43 krajín sveta v Jackson Hole, Wyoming, označil pokles cien ropy a postupné zotavovanie sa dolára za „povzbudzujúci jav“ – dôležitým dodatkom v tejto súvislosti sú jeho slová, že inflačné tlaky sa môžu postupne uvoľňovať, čo možno očakávať počas tohto, i v priebehu budúceho roka.
Analytici vychádzajú z toho, že ceny ropy by sa mohli stabilizovať, čo je veľmi dobrý signál.
Americká centrálna banka však stále zostáva opatrná – inflačný výhľad považuje za veľmi neistý, čo sa pochopiteľne netýka len USA. Prezident Bundesbanky Axel Weber pre Financial Times uviedol, že inflčané riziká sú v eurozóne stále vysoké…
Bernanke Weberovi sekundoval slovami – finančná búrka, ktorá sa začala pred rokom sa stále neskončila a jej vplyv na globálnu ekonomiku sa prejavuje zmiernením ekonomického rastu a rastom nezamestnanosti.
Bernankeho vyjadrenia celkom jednoznačne naznačujú, že Fed nemá nijaké aktuálne zámery zvýšiť základnú úrokovú sadzbu a ponechá ju /zrejme/ na terajšej úrovni až do konca tohto roka, ak riziká rastových parametrov americkej ekonomiky zostanú aj naďalej otázne.
Tieto rastové parametre sú výrazným problémom aj ďalšej vitálne dôležitej  ekonomiky – britskej, ktorá v druhom kvartáli 2008 zaznamenala nulový rast, po 16-ročnom období kontinuálneho vzostupu.  Britská libra sa vzápätí po publikovaní tejto informácie prepadla na dvojročné minimum voči doláru na úroveò 1,8507 USD/GBP.
 
 
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 6. 2024

USD 1,072 0,003
CZK 24,898 0,012
GBP 0,845 0,001
HUF 397,390 1,050
CAD 1,470 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS