ČLÁNOK
Americania dobyli most cez rieku Eufrat pri meste Násirája
22. marca 2003

Americké ozbrojené sily dobyli most cez rieku Eufrat pri meste Násirája, pri ktorom sa v piatok zastavil ich postup. Na juhu Iraku medzitým pokracujú boje o klúcové mesta Umm Kasr a Basra, ktoré chcú Americania a Briti v sobotu dobyt. V Basre boli zahájené klúcové tankové boje. Podla britských zdrojov zacala iracká armáda Basru opúštat a v meste zostáva len niekolko ohnísk odporu. Spojenci sa pokúšajú vyjednávat s Iracanmi brániacimi mesto, aby sa vzdali.

Britský minister obrany Geoff Hoon v sobotu zdôraznil, že cielom ozbrojených útokov proti Iraku nie je fyzická likvidácia civilnej infraštruktúry. Cielom nebolo „premenit Irak na ruiny,“ cituje iránska tlacová agentúra IRNA Hoonovo vyjadrenie na tlacovej konferencii v Londýne po prvej vlne amerických útokov v rámci operácie „šok a hrôza“, pri ktorej dopadlo na Bagdad 320 striel. Minister uviedol, že nemôže potvrdit správy o 250 obetiach, ktoré si vyžiadali letecké nálety. Zopakoval však, že sa uskutocnili mimo obývaných oblastí.

Jeho tlacovú konferenciu, podobne ako v prvý den vojny v Iraku, sprevádzala pochmúrna nálada, ktorú spôsobila smrt dalších šiestich britských vojakov pri kolízii vrtulníkov. V predchádzajúcej havárii amerického vrtulníka v prvý den ozbrojeného konfliktu zahynuli ôsmi vojaci.

Hoon nepovedal, ci sú iracké rakety odpálené proti Kuvajtu dôkazom toho, že Saddám Husajn vlastní zbrane hromadného nicenia, ale vyjadril presvedcenie, že sa ich spojencom napokon podarí nájst. Britský minister tiež nepotvrdil správy o smrti alebo zranení irackého diktátora.

Kurdská frakcia ovládajúca cast severného Iraku oznámila, že americké jednotky zacali v sobotu s odpalovaním striel a leteckými náletmi na pevnost islamistickej skupiny, ktorú Washington obvinuje zo spojenectva s al-Kájdou. Popredný predstavitel Vlasteneckej únie Kurdistanu (PUK) spociatku vyhlásil, že na Ansar al-Islam, ktorá má stovky bojovníkov v dedinách v blízkosti iránskych hraníc, zaútocila únia, ale neskôr oznámil, že PUK nemá žiaden podiel na týchto útokoch.

„Odpálili strely Tomahawk na pozície Ansaru v blízkosti Bijary,“ povedal Mustafa Sajjid Kadir, vojenský velitel PUK-u v Halabje, zmienujúci sa o jednej z približne 12 dedín pod kontrolou Ansar al-Islam-u. „Iba pät hodín potom sa uskutocnil letecký nálet najmenej dvoch amerických lietadiel. Na našej strane nebol žiaden pohyb,“ uviedol. Ako dodal, „sú náznaky, že pocas náletov zahynulo alebo bolo zranených najmenej sto ludí“.

Pápež Ján Pavol II. v sobotu vo svojom prvom verejnom vyhlásení k vojenskému konfliktu v Iraku uviedol, že tamojšia vojna ohrozuje celé ludstvo a že zbrane by nikdy nemali byt použité na riešenie problémov ludstva. „Ked vojna podobná tej v Iraku ohrozuje osud ludstva, mali by sme ešte naliehavejšie vyhlásit, s pevným a rozhodným hlasom, že jedinou cestou k vybudovaniu spravodlivejšej spolocnosti je mier,“ vyhlásil pápež. „Násilie a zbrane nemôžu nikdy vyriešit problémy ludstva,“ dodal.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2021

USD 1,216 0,000
CZK 26,152 0,058
GBP 0,890 0,004
HUF 357,610 0,230
CAD 1,546 0,011

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS