ČLÁNOK
America Online bola ešte donedávna najväčšou sieťou v sieti
28. januára 2001

America Online bola ešte donedávna najväčšou sieťou v sieti. Je zaujímavé, že obdoba AOL na Slovensku neexistuje a asi ani existovať nebude. AOL totiž poskytovalo doslova sieť v sieti, keď ponúkalo nielen vlastný obsah a providerstvo, ale to všetko ešte na vlastnom protokole. Minuloročná fúzia AOL s mediálnym gigantom Time Warner bola fúziou roka a pre priaznivcov novej ekonomiky môže byť radostnou správou fakt, že to bol AOL kto mal pri fúzii navrch. Koniec koncov ku fúzii došlo v čase kulminovania technologického ošiaľu a z pohľadu managerov AOL bolo geniálne načasované.

Spojením najväčšej siete v sieti s bezodnou studnicou najrôznejšieho obsahu od správ cez hudbu až po filmy vznikol nový typ spoločnosti. Aj keď AOL Time Warner je zatiaľ jedinou veľkou spoločnosťou, spájajúcou vlastnú sieť s obsahom, veľmi agresívne sa v tomto smere snaží v poslednom čase hlavne Microsoft. Jeho MSN sieť v spojení s MSNBC a Windows Media serverom ako i poskytovaním rýchleho prístupu na internet je smerovaná ako jednoznačná konkurencia AOL Time Warner. Nie je vylúčené, že v budúcnosti budú internet predstavovať hlavne navzájom konkurujúce siete v sieti, ktoré budú poskytovať všetko od pripojenia až po na mieru šitý obsah a obsluha internetu bude z pohľadu užívateľa veľmi podobná dnešnej obsluhe TV.

Keď AOL v minulom roku fúziou opustilo šíky čisto technologických spoločností, zanevreli naň všetci čisto rastovo orientovaný investori. S ohľadom na vývoj technológií od druhého kvarálu to však opustenie čisto technologického poľa neznamenalo mínus a AOL sa darilo držať v pásme 50 až 60 USD. Pád však prišiel vo všeobecne katastrofálnom závere roka a na začiatku tohto roku za 32,39 USD. Definitívne schválenie fúzie však prinieslo jeden z najkrajších tohtoročných výkonov, znamenajúcich návrat ceny zatiaľ tesne nad 55 USD.

Pri tejto cene je PE akcií AOL Time Warner na vysokých 105,2, vysoké je však i očakávanie rastu zisku, ktoré by sa v 5 ročnom horizonte malo držať na 39,4%.

Graf vývoja


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS