ČLÁNOK
Ambíciou MF je otvoriť všetky kapitoly v prvom polroku
19. marca 2001

Ambíciou Ministerstva financií SR je otvoriť všetky negociačné kapitoly Európskej únie (EÚ) ešte počas súčasného švédskeho predsedníctva únie, čiže do konca prvého polroka. Jedinou spornou kapitolu zostáva Finančná kontrola. Európska komisia si totiž ako jednu z podmienok na jej otvorenie stanovila schválenie Zákona o finančnej kontrole vládnym kabinetom. Ako v pondelok informovala ministerka financií Brigita Schmögnerová, rezort financií v súčasnosti dokončuje práce na tejto legislatívnej úprave tak, aby sa ňou mohol kabinet zaoberať ešte v apríli tohto roka. V takom prípade by sa polročný termín podarilo splniť.

Pripravovaný zákon o finančnej kontrole upravuje finančnú kontrolu vo verejnej správe, najmä pôsobnosť Ministerstva financií SR a ostatných orgánov štátnej správy v kontrolnom procese. Zákon tiež definuje jednotlivé formy kontroly, predbežnú, priebežnú a následnú, ako aj subjekty, ktoré budú kompetentné na ich výkon.

B. Schmögnerová informovala tiež o novele zákona o štátnej pomoci, ktorej prijatie je podmienkou pre uzatvorenie negociačnej kapitoly EÚ Hospodárska súťaž. Táto novela by mala upravovať najmä postupy pri poskytovaní štátnej pomoci pre citlivé odvetvia. Podľa ministerky ide o automobilový, lodiarsky a oceliarsky priemysel, čiže o oblasti, ktoré majú v slovenskom hospodárstve mimoriadnu dôležitosť. Ministerka skonštatovala, že v súlade s ustanoveniami novely zákona o štátnej pomoci by mali byť aj ustanovenia zákona o investičných stimuloch. Ten koncom februára vrátila Legislatívna rada vlády na prepracovanie Ministerstvu hospodárstva SR práve z dôvodu nevyjasnených vzťahov medzi týmto návrhom právnej normy a zákonom o štátnej pomoci.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 9. 2020

USD 1,171 0,001
CZK 27,233 0,085
GBP 0,912 0,003
HUF 365,530 0,170
CAD 1,568 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS