ČLÁNOK
Alternatívnych operátorov nedodržanie termínu neohrozí
10. januára 2003

Ak alternatívni operátori nedodržia termín začatia poskytovania služby hovorov cez pevnú sieť, Telekomunikačný úrad SR (TÚ) tento termín predĺži a držiteľom licencie neodníme. Úrad o tom nových držiteľov licencií na stretnutí v polovici decembra. Vyplýva to zo stanoviska úradu, ktoré agentúre SITA poskytol jeho hovorca Roman Vavro.

TÚ vyhlásením reagoval na vyhlásenie predsedu Asociácie telekomunikačných operátorov (ATO) Vladimíra Ondroviča, podľa ktorého sa operátori údajne obávajú nedodržania šesťmesačného termínu od udelenia licencie, počas ktorého sú povinní začať poskytovať svoje služby. Podľa slov predsedu ATO niektoré spoločnosti podali voči prideleným licenciám rozklad z dôvodu množstva nejasností. „Z 12 vydaných licencií bolo k 31. decembru 2002 právoplatných 11 a len jedna spoločnosť podala opravný prostriedok voči zneniu licencie,“ uvádza sa ďalej v reakcii TÚ.

V. Ondroviča by podľa medializovaných správ mala udivovať aj spolupráca medzi TÚ a ST na návrhu oddeleného účtovníctva ST, ktorý úrad zatiaľ neprijal. „Spoločné vypracovanie primeraného účtovného systému, v prípade zamietnutia navrhovaného systému úradom, vychádza z podmienok licencie ST,“ reagoval na toto vyhlásenie úrad. Údajné neskoré vydanie výzvy na licenčné konanie pre poskytovanie hlasovej telefónnej služby po pevných sieťach obhajuje TÚ tým, že v zákone nie je špecifikovaný žiadny presný termín vydania licencií. Vystúpenia predsedu asociácie V. Ondroviča ďalej podľa vyhlásenia TÚ poškodzujú záujmy členov ATO a svedčia o jeho neinformovanosti a až neznalosti zákona o telekomunikáciách.

ATO v decembri požiadala predsedu Národnej rady SR Pavla Hrušovského o sfunkčnenie TÚ. Ako dôvod žiadosti uviedla neplnenie si povinností úradom, čo podľa nej predstavuje porušovanie zákona. Jedným z možných krokov by podľa ATO mohlo byť aj odvolanie predsedu TÚ. Luknár vtedy list ATO označil za „arogantné stanovisko niektorých z členov asociácie, najmä však jej vedenia“.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 5. 2024

USD 1,084 0,001
CZK 24,736 0,002
GBP 0,852 0,001
HUF 385,180 1,900
CAD 1,487 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS