ČLÁNOK
Al-Kajdá hrozí Spojeným štátom a Veľkej Británii ďalšou sériou teroristických útokov
15. októbra 2001

TALIBAN ZAČÍNA OFENZÍVU V PROPAGANDISTICKEJ VOJNE

Afganské vládne hnutie Taliban povolilo vstup skupine zahraničných novinárov do východnej časti krajiny. Navštívili dedinu Kadam, v ktorej sú zničené domy po amerických náletoch, a kde malo údajne zahynúť 200 civilných obyvateľov.

Prístup novinárov do tejto oblasti je zároveň dôkazom, akú dôležitosť prikladá Taliban propagandistickej vojne.


PENTAGON PRIPUSTIL ZODPOVEDNOSŤ ZA CIVILNÉ OBETE IBA V PRÍPADE ZLYHANIA NAVÁDZACÍCH SYSTÉMOV

Žurnalisti nemali voľný pohyb, ich cesta bola prísne organizovaná. Značne účelovým spôsobom sa im poskytovali informácie o udalostiach, ktoré sa stali počas siedmich dní amerických náletov na štyri afganské mestá.

V Kadáme sa stretli s fanatickým odporom miestnych obyvateľov, ktorí boli pripravení hádzať do novinárov kamene a od útokov ich odradil iba zásah talibanskej eskorty.

Pentagon nepotvrdil úmyselný útok na Kadám a prípadné ďalšie civilné ciele. Prijal však zodpovednosť za smrť civilistov na predmestí Kábulu, ku ktorej došlo v piatok. Incident sa udial v dôsledku zlých vstupných dát do navádzacieho systému rakety, ktorá mala zničiť helikoptéry na kábulskom letisku.


TALIBAN VARUJE AMERIKU A BRITÁNIU

Taliban zároveň včera odmietol „poslednú šancu“ na vydanie bín Ladína, ktorú ponúkol prezident Bush na štvrtkovej tlačovej konferencii v Bielom dome.

Vodca Talibanu mulla Omar v rozhovore pre agentúru Afghan Islamic Press uviedol, že našim „…jediným hriechom je to, že sme zaviedli islamský systém v Afganistane a ochraňujeme utláčaných moslimov, ktorí si nemohli nájsť pokojné miesto v nijakej časti sveta…“

Teroristické zoskupenie Usama bín Ladína – Al-Kajdá vydalo včera vyhlásenie, v ktorom radí „všetkým moslimom, najmä v USA a vo Veľkej Británii, ich deťom a všetkým, ktorí odmietajú americkú nespravodlivú politiku, aby necestovali lietadlami… a nezdržiavali sa vo výškových budovách“. Toto agresívne ladené vyhlásenie zároveň varuje amerických a britských občanov, že za nálety na afganské teritórium ich postihne odveta.

Britský premiér Tony Blair označil dokument Al-Kajdá za ďalší jasný dôkaz svedčiaci o zodpovednosti tejto organizácie za septembrové útoky na americké mestá.

Britský vicepremiér John Prescott charakterizoval hrozby Al-Kajdá ešte špecifickejšie : „niet pochybností, že táto teroristická organizácia nezmenila svoje zámery a chce v barbarských útokoch pokračovať. Iba pred niekoľkými týždňami Usama bín Ladín tvrdil, že s podobnými akciami nemá nič spoločné, teraz však hrozí práve takýmito akciami…“, uviedol doslova Prescott, ktorý je na návšteve v Moskve.

Predstaviteľov BBC pozvali do sídla ministerského predsedu na Downing Street 10, aby sa eliminovali obavy, že videonahrávka s vyhlásením Al-Kajdá môže obsahovať kódované správy pre zakonšpirované teroristické zoskupenia, ktoré môžu operovať na území Veľkej Británie.

Riaditeľ BBC News Richard Sambrook uviedol, že z vyhlásenia Al-Kajdá sa vybrala iba jedna časť, ktorá sa preložila do angličtiny. Došlo teda k určitému výberovému procesu, nad ktorým bín Ladín ani jeho ľudia nemohli mať nijakú kontrolu.

Z ďalších dôležitých udalostí vyberáme :

Počas včerajších náletov sa zaznamenali početné výbuchy v Kábule, podľa očitých svedkov sa nad kábulským letiskom vytvorila „ohnivá guľa“. Americké lietadlá sa zameriavali aj na vojenské pozície Talibanu neďaleko Džalalabádu, Kandaháru a na letisko v Heráte.

Pakistanská polícia použila strelné zbrane a slzotvorný plyn proti demonštrantom neďaleko leteckej základne, na ktorej majú pôsobiť americké ozbrojené sily. Zastrelila jedného pro-talibanského aktivistu.

Egyptský prezident Husní Mubarak schválil dekrét, na základe ktorého bude 80 osôb podozrivých z činnosti v tajnej bunke Al-Kajdá, postavených pred vojenský súd.

Britský premiér Tony Blair, ktorý sa dnes stretne s palestínskym vodcom Jásirom Arafatom uviedol, že terajšie vojenské akcie spojencov musia byť vyvážené adekvátnym pokrokom v rámci blízkovýchodného mierového dialógu.


PROTICHODNÉ HODNOTENIA HROZBY ANTRAXU V USA

Najvyšší americkí predstavitelia sa snažia rozptýliť obavy občanov po tom, čo do jednej z pobočiek spoločnosti Microsoft v Nevade doručili list s látkou, ktorá môže vyvolať chorobu so smrteľnými následkami – antrax.

Nevadský guvernér Kenny Quinn zdôraznil, že riziko ochorenia je minimálne a nikto zo zamestnancov Microsoftu nebol pozitívne testovaný na antrax, ani nejaví príznaky tejto choroby.

List bol odoslaný z Malajzie a predstavitelia tejto krajiny vyjadrili ochotu v plnom rozsahu spolupracovať s americkými inštitúciami, i keď nevedeli potvrdiť, či má látka obsiahnutá v liste pôvod v Malajzii. Momentálne sa testuje v Centre pre kontrolu chorôb a prevenciu – CDC.

Podobný list sa však dostal aj do budovy televíznej spoločnosti NBC v New Yorku a existujú reálne obavy z príznakov antraxu u dvoch pracovníkov NBC. Medzi postihnutými má byť aj asistent špičkového moderátora Toma Brokawa, príznaky antraxu sa javia aj u ďalšieho pracovníka spravodajského tímu NBC.

V spoločnosti American Media Inc. so sídlom na Floride sa vyskytli tri prípady antraxu, z toho jeden smrteľný.

V amerických lekárňach sa začína prejavovať – vzhľadom na extrémny dopyt –

nedostatok ciprofloxacinu, antibiotika, ktoré sa používa pri liečbe antraxu.

Prezident Bush vyzval v pravidelnom rozhlasovom prejave všetkých Američanov, aby sa neznepokojovali a nepodliehali panike.

FBI zatiaľ vylučuje akúkoľvek súvislosť medzi výskytom antraxu a pôsobením teroristických skupín.

Experti tvrdia, že látka obsiahnutá v spomínaných listoch nemá špeciálne typové znaky, ktoré by predznamenávali jej využitie v rámci biologických zbraní.

Viceprezident Dick Cheney však súvislosť medzi výskytom antraxu a aktivitami bín Ladínovej teroristickej skupiny priamo neodmietol.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS