ČLÁNOK
Ako z úradu zbudovať šikovnú trafiku
25. marca 2002

Slovenský kapitálový a poisťovací trh sa má dobre. Až s dojímavou snahou sa o jeho čistotu, trasparentnosť a férovosť začala starať Strana občianskeho porozumenia (SOP). Strana „z viacerých dôvodov“ nebude súhlasiť s tým, aby členovia orgánov Úradu pre finančný trh (UFT) ostali na pôvodných postoch, alebo sa presunuli do iných pozícií. Orgány úradu budú nanovo menovať podľa zákona o dohľade nad finančným trhom, ktorý nadobudne účinnosť 1. apríla.

Prvým dôvodom nesúhlasu SOP je prevod a spôsob prevodu akcií VSŽ. Ďalej, ÚFT pri prelicencovaní Burzy cenných papierov Bratislava schválil obchodné podmienky, ktoré sú podľa strany v rozpore s platným zákonom o cenných papieroch. „Tretím dôvodom nášho nesúhlasu je postoj úradu k problému nebankových subjektov,“ citovala predsedu SOP Pavla Hamžíka agentúra SITA.

Všetky tri dôvody slúžia ako zásterka túžby podriadiť úrad predstavám politiky. Dva z nich sú dokonca v podobe prehodeného horúceho zemiaka. V predaji akcií VSŽ hralo hlavnú úlohu ministerstvo hospodárstva, na parkete nebankových subjektov stojí najmä ministerstvo financií. Ani problém interného predpisu burzy nie je politickým, ale hlavne odborným.

SOP sa podarilo nevídané. Strana s minimálnym vplyvom presvedčila koaličnú radu o potrebe rokovať o postoch v rade úradu pre finančný trh. Zdá sa, že politici nedokážu odolať pokušeniu zasahovať tam, kde ich treba najmenej.

Úrad pre finančný trh má pôsobiť ako nezávislá autorita na kapitálovom a poisťovacom trhu. Nezávislosť reprezentovaná vôľou politického orgánu – koaličnej rady – je nanič. Politika v činnosti úradu je známkou, v lepšom prípade, nekompetentnosti, v horšom, reálom, sa sama usvedčuje z klientelizmu. Rada úradu, teda najvyšší orgán, by mala byť špičkou odbornosti. Bude hlúpe a smiešne ak sa osvedčením stane stranícka legitimácia. Koaličná rada podľahla pocitu bohorovnosti, čím sa degradovala do postavenia voľakedajších neomylných ústredných výborov. Prítulná rada možno zabezpečí prácu pre zopár verných, iba ťažko však prinesie osoh trhu.

Úrad a jeho doterajšie personálne zloženie má možno naozaj od dokonalosti ďaleko. Nie však natoľko, aby potreboval zničujúcu pomoc politiky.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS