ČLÁNOK
Akciové fondy znehodnotili podiely priemerne o 5,4 %
17. júla 2001

Iba jednému akciovému a jednému strešnému fondu sa počas uplynulého týždňa podarilo zhodnotiť svoje podiely. Ostatné zaznamenali pokles svojich podielov, pričom najviac znehodnotil akciový fond KBC Equity Fund Internet o 17,68 %. Pre fondy peňažného trhu a dlhopisové fondy bol pritom minulý týždeň úspešný. Vyplýva to z údajov zverejnených Asociáciou správcovských spoločností (ASS).

Podľa portfólio administrátora Istro Asset Management Bratislava Habána investori zavŕšili uplynulý týždeň na svetových trhoch v lepšej nálade. Negatívny trend zo začiatku týždňa po zverejnení niekoľkých pozitívnych hospodárskych výsledkov vystriedala nálada, ktorá pomohla zhodnoteniu akcií. Tento týždeň by mala viac ako polovica firiem zahrňovaných v najdôležitejších indexoch zverejniť svoje výsledky za druhý štvrťrok. Okrem toho bude podľa B. Habána zaujímavé sledovať v stredu správu Alana Greenspana o stave americkej ekonomiky. Podľa nej budú analytici očakávať ďalšie znižovania kľúčových úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou Fed.

Akciové fondy združené v ASS v priemere znehodnotili o 5,4 %. Iba akciový fond KBC Equity Fund Medical Technologies spravovaný KBC Equity Fund zhodnotil o 0,47 %. Najväčšie znehodnotenie pritom zaznamenali fondy rovnakej správcovskej spoločnosti, biotechnologický znehodnotil o 11,07 %, technologický o 14,52 % a podiely internetového fondu poklesli až o 17,68 %. Oproti predchádzajúcemu týždňu pribudli k akciovým fondom tri nové fondy spoločnosti Capital Invest, a to výnosový a rastový fond Capital Invest Eastern Europe Stock a rastový fond Capital Invest Teleworld Stock.

Pre dlhopisové fondy združené v ASS však bol uplynulý týždeň úspešnejší. Takmer všetky fondy zhodnotili svoje podiely, pričom najviac sa darilo dlhopisovému fondu Euro od spoločnosti Tatra Asset Management, ktorý zhodnotil o 1,73 %. Hneď za ním sa umiestnil Dolárový dlhopisový fond rovnakej správcovskej spoločnosti s 1,34-percentným nárastom. Najväčší pokles zaznamenal výnosový fond Capital Invest Global Bond spravovaný spoločnosťou Capital Invest, ktorý znehodnotil svoje podiely o 5,53 %.

Viac ako polovica zmiešaných fondov zhodnotila svoje podiely. Najvyšší nárast dosiahlo päť najnovších fondov Renta spoločnosti J&T Asset Management, ktoré posilnili svoje podiely v priemere o 1,77 %. Najmenej sa darilo fondu Renta II-05 od rovnakej správcovskej spoločnosti, ktorého podiely poklesli o 4,8 %.

Všetkým fondom peňažného trhu sa opäť podarilo zhodnotiť svoje podiely. Najviac sa pritom darilo fondom pod správou Capital Invest. Rastový fond Capital Invest Euro Cash zhodnotil svoje podiely o 0,15 % a výnosový fond Capital Invest Euro Cash zaznamenal 0,14-percentný nárast.

Medzi fondmi fondov bol najúspešnejší novootvorený KBC Master Fund ČSOB-Konzervatívny s minimálnym 0,05-percentným nárastom. Všetky ostatné strešné fondy znehodnotili svoje podiely. Najväčší pokles zaznamenal strešný fond VB-Modern Times s poklesom o 9,57 %. K fondom fondov minulý týždeň pribudli aj dva nové fondy správcovskej spoločnosti Capital Invest. Výnosový aj rastový fond Capital Invest Master Funds dynamisch znehodnotili svoje podiely približne o 3,4 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 1. 2021

USD 1,206 0,006
CZK 26,185 0,022
GBP 0,891 0,001
HUF 360,390 0,400
CAD 1,541 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS