ČLÁNOK
Akcionári VSŽ posilnili právomoci predstavenstva
18. októbra 2002

Akcionári VSŽ, a.s., na štvrtkovom mimoriadnom valnom zhromaždení posilnili právomoci predstavenstva spoločnosti, pričom znížili počet jeho členov na štyroch. Znížili aj počet členov dozornej rady z 8 na 5 členov. Pri zachovaní vzťahu medzi dozornou radou (DR) a predstavenstvom zvýšili kompetencie vedenia firmy pri uzatváraní transakcií. Tie, ktoré podliehali schváleniu dozornej rady pri objeme nad 10 mil. Sk, bude odteraz rada odobrovať až pri objeme nad 100 mil. Sk. Limity transakcií v objeme nad 5 mil. Sk zvýšili na 50 mil. Sk. Novými členmi dozornej rady VSŽ sa stali Vladimír Brodňan z Penty a John Moffitt zastupujúci firmu A.R.T. Investments Ltd so sídlom v Londýne. Štvrtého člena predstavenstva by mala DR vymenovať na svojom plánovanom zasadnutí v pondelok. Na tlačovej besede po skončení valného zhromaždenia o tom informoval predseda DR VSŽ Jaroslav Haščák.

Podľa neho kompetencie predstavenstva posilnili, pretože vedenie firmy má ich dôveru a časté zvolávanie osemčlennej DR bolo neefektívne. Haščák tiež zopakoval, že rokovania o prípadnom odkúpení akcií VSŽ od Istrokapitálu a J&T sú uzavreté, pretože ich partneri z konzorcia podpísali dohodu o budúcom odpredaji akcií anglickej A.R.T. Investments. Haščák potvrdil aj záujem Penty o prvé rokovanie o akciách vo vlastníctve Fondu národného majetku. Dohoda o ich odkúpení však bude závisieť od toho, či sa s fondom dohodnú na cene. Nechcel ju však špecifikovať. V prípade, že Penta prekročí zákonom stanovenú hranicu vlastníctva 33 % akcií, je pripravená vyhlásiť aj povinnú ponuku na odkúpenie akcií od drobných investorov.

Najväčším akcionárom VSŽ je v súčasnosti Penta Group, a.s. Tá po nedávnom odkúpení 24,5-percentného balíka akcií VSŽ od americkej spoločnosti U. S. Steel vlastní 31,8 % akcií. Prostredníctvom konzorcia so spoločnosťami J&T a Istrokapitál má teda Penta dosah na 52,7 % akcií VSŽ. Fond národného majetku vlastní 16,5 % podielov vo VSŽ. Ďalším väčším akcionárom je Bank Austria, ktorá má 10 % akcií. Ostatní akcionári s podielom menej ako 5 % majú spolu 20,8 % akcií.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 5. 2024

USD 1,088 0,004
CZK 24,655 0,078
GBP 0,851 0,000
HUF 382,780 1,920
CAD 1,482 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS