ČLÁNOK
Akcionári uskutočnili očakávané zmeny v dozornej rade
22. júna 2000

Akcionári Slovenských lodeníc, a.s., Komárno (SLK) na mimoriadnom valnom zhromaždení uskutočnili ďalšie z krokov, na ktorých sa dohodli s vládou, aby sa stabilizovala situácia v spoločnosti. Zo svojich funkcií v dozornej rade Slovenských lodeníc, a.s., Komárno (SLK) odstúpili vo štvrtok Ľubica Masárová, František Hodorovský, Roman Haščík a Augostous Augustinos. Pre tlačovú agentúru SITA to po skončení mimoriadneho valného zhromaždenia SLK uviedol generálny riaditeľ lodeníc Milan Kopčok. Ako oznámil, novými členmi dozornej rady sa stali Marek Kolesár (MH SR), Silvia Czúczorová (MF SR), Anton Maťášek (VÚB) a Terézia Mikulová (Istrobanka).
MVZ odvolalo tiež z dozornej rady jej člena za najväčšieho akcionára, Investičný fond PSIPS Juraja Borovského. Na jeho miesto zvolili Antona Bittnera, zamestnanca spoločnosti Penta Group. Ako Kopčok uviedol, víta tento krok, keďže PSIPS sa vyše troch rokov nepodieľal na riadení podniku.
Akcionári potvrdili závery z riadneho valného zhromaždenia, ktoré sa konalo pred mesiacom a neschválilo zníženie základného imania lodeníc zo súčasných 626 mil. Sk na desatinu. Podľa Kopčoka sa tým pádom účtovná strata za minulý rok prevedie do ďalších rokov a čiastočne ju vykryjú špeciálne fondy. Ako upozornil, otázka znižovania imania je aktuálna aj v budúcnosti.
Zmenili sa aj stanovy SLK, keďže sa doplnili niektorými ďalšími položkami predmetu podnikania, ktoré doteraz zabezpečovali dcérske spoločnosti firmy. Podľa riaditeľa sa tak pripravuje opätovné zlučovanie dcérskych spoločností s materskou. Ako uviedol predseda dozornej rady SLK Marián Jančošek, valné zhromaždenie splnilo všetky podmienky, ktoré stanovil koordinačný výbor veriteľov lodeníc a štátu, a tým pádom sa podľa neho vyvracia tvrdenie, že akcionári zámerne brzdia revitalizáciu lodeníc.
Jančošek sa vyjadril aj k nepodpísaniu memoranda veriteľov Zdravotnou poisťovňou Dôvera a Poštovou bankou. Podľa neho oba subjekty už začali exekúcie a nechcú sa vzdať možností siahnuť na majetok SLK.
Na záver zhromaždenia akcionárov, keď Jančošek ďakoval za vykonanú prácu odstupujúcim členom DR sa o slovo prihlásil akcionár s 30 hlasmi a bývalý zamestnanec SLK Ján Paulík a protestoval proti ďakovaniu, pretože podľa neho práve oni dostali SLK na kolená. Zároveň im odporučil, aby si prečítali knihu Georgea Orwella Zvieracia farma, ktorá jasne ukazuje „ako to dopadne, keď sa prasatá dostanú ku korytám“.
Vláda podmienila poskytnutie garancií na úver vo výške 29,5 mil. DEM lodeniciam uskutočnením spomínaných zmien v spoločnosti. Pôžička má pomôcť lodeniciam dokončiť tri rozostavané lode, čím by sa zároveň oživili finančné toky podniku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

6. 12. 2023

USD 1,078 0,004
CZK 24,335 0,034
GBP 0,856 0,001
HUF 380,570 1,270
CAD 1,462 0,008

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS