ČLÁNOK
Akcionári SLK odmietajú zodpovednosť za stav v podniku
31. marca 2000

Nepriaznivú finančnú situáciu Slovenských lodeníc, a.s., Komárno (SLK) zapríčinil vojnový konflikt v Juhoslávii a nemožno hovoriť o strate dôvery bankových domov voči akcionárom SLK. Na štvrtkovej tlačovej besede to uviedol predseda Dozornej rady SLK Marian Jančošek. Na margo svojho pôsobenia v a. s. Chirana Prema Stará Turá, ktorá je v súčasnosti v konkurze, M. Jančošek len poznamenal, že Chirana nebola jediným podnikom, ktorý sa do konkurzu dostal.
Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca ministerstva hospodárstva (MH) SR Peter Benčurik, MH má stále záujem pomôcť SLK, ale trvá na požiadavke protizáruky. Očakáva, že SLK predložia aktualizovanú žiadosť o štátnu záruku spolu s adekvátnym vyjadrením finančných inštitúcií. Za štátnu záruku tak budú musieť založiť akcie alebo ponúknuť vhodnú kombináciu akcií spolu so zálohom hmotného majetku.
SLK plánujú čerpať úver 48,5 mil. DEM, teda vyše miliardy korún, čo však prevyšuje základné imanie SLK (620 mil. Sk). M. Jančošek na tlačovej besede vyjadril ochotu akcionárov pristúpiť na podmienku ministerstva hospodárstva a oznámil, že štvrtkové zasadnutie Dozornej rady schválilo podanie žiadosti o poskytnutie garancie. Ako uviedol generálny riaditeľ SLK Milan Kopčok, v prípade úveru sú SLK schopné už v apríli rozbehnúť výrobu lodí. Po ich dokončení a odovzdaní zákazníkom by sa opäť rozprúdili finančné toky a obnovila dôvera bánk.
K minulotýždňovému odvolaniu ekonomického riaditeľa SLK Petra Hrina M. Jančošek uviedol, že P. Hrin už nezvládal riešenie krízovej situácie. Obchodného riaditeľa Juraja Juhásza odvolala Dozorná rada údajne kvôli organizačným zmenám a naďalej vykonáva svoju funkciu pre dokončované lode.
SLK za minulý rok odovzdali zákazníkom iba dve lode. Podľa predbežných hospodárskych výsledkov vykázali lodenice v roku 1999 stratu 723 mil. Sk, pričom priame škody spôsobené konfliktom v Juhoslávii predstavujú 450 mil. Sk. SLK evidujú ku koncu decembra 1999 záväzky v hodnote 1,4 mld. Sk a pohľadávky vo výške 934 mil. Sk. Proti plánovanému prepusteniu tisícky zamestnancov sa minulý piatok v Komárne konala protestná demonštrácia. Ako potvrdil M. Kopčok, prepúšťanie sa zatiaľ odkladá.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS