ČLÁNOK
Akcionári s vyše 80% podielom v PB prejavili vôľu navyšovať ZI
16. marca 2000

Minulý týždeň sa stretli akcionári za účasti zástupcov Ministerstva financií SR a Národnej banky Slovenska (NBS), aby prerokovali spôsob navýšenia základného imania banky podľa požiadaviek NBS. Tlačovú agentúru SITA o tom informovala Media In.
Do konca apríla bude teda zvolané riadne valné zhromaždenie, kde sa akcionári dohodnú na konkrétnej sume. Prezident banky v tejto súvislosti uviedol, že zmenou predstavenstva a navýšením ZI chce nové vedenie posilniť pozíciu PB na trhu.
Predstavitelia PB približne pred mesiacom informovali o potrebe navyšovania základného imania banky. Táto potreba podľa ich slov súvisí zhruba s jednomiliardovou stratou, ktorú banka očakáva za minulý rok. Základné imanie PB momentálne dosahuje 1,2 mld. Sk pri bilančnej sume okolo 20 mld. Sk. Objem celkového navýšenia základného imania by mal predstavovať hodnotu očakávanej straty, teda najmenej 1 mld. Sk. Záujem o zvyšovanie vtedy prejavila súkromná spoločnosť Istrokapitál, a.s., ktorej podiel v banke nepriamo dosahuje údajne viac ako tretinu.
Ministerstvo financií však pred mesiacom nesúhlasilo s navýšením základného imania v PB spoločnosťou Istrokapitál, keďže ako uviedol hovorca ministerky Peter Švec, Istrokapitál nespĺňa niektoré podmienky akcionára. Podľa zverejnených informácií týždenníka Trend je táto spoločnosť prepojená okrem iných so spoločnosťou Stredoeurópsky maklérsky dom, o.c.p., a.s. od ktorého nedávno Poštová banka prebrala lukratívne výplaty štátnych dlhopisov.
Ďalší z významných akcionárov Poštovej banky sú Slovenská pošta, š.p. s približne 17-percentným podielom na základnom imaní a Slovenské telekomunikácie, a.s. (ST) s 25,5-percentným podielom. Ako koncom februára pre agentúru SITA povedal šéf ST Emil Hubinák, telekomunikácie majú záujem o navyšovanie základného imania v PB za určitých podmienok. Okrem iného malo navyšovanie rozhodne prebehnúť riadene a pod kontrolou NBS s ohľadom na stav banky a štruktúru trvale sa meniacich akcionárov. Navrhol, aby sa navyšovanie zrealizovalo podľa možnosti na tom istom valnom zhromaždení bezprostredne po predchádzajúcom znížení súčasnej výšky základného kapitálu a vysporiadaní straty na jeho úkor. Navyšovania sa však podľa vtedajšieho Hubinákovho vyjadrenia vzhľadom na zhoršujúce sa výsledky banky od obdobia, kedy štát stratil v PB majoritný podiel, mali zúčastniť iba štátom kontrolované subjekty.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS