ČLÁNOK
Akcionári Novokeru sa dohodli na usporiadaní vzťahov
26. marca 2001

Hlavným bodom mimoriadneho valného zhromaždenia spoločnosti Novoker, a.s., Lučenec bolo skonsolidovanie právneho a ekonomického stavu v spoločnosti. Uviedol to pre agentúru SITA člen predstavenstva Penta Group, a.s. (PG) Jozef Špirko.

Akcionári spoločnosti vlastniaci 91,8 % akcií Novokeru sa dohodli na ukončení všetkých súdnych sporov týkajúcich sa Novokeru, ako aj na novom vedení spoločnosti. Do orgánov spoločnosti boli prakticky jednomyseľne zvolení zástupcovia spoločnosti Cevap, a.s. v pôvodnom zložení. Uvádza sa to v spoločnom vyhlásení zástupcov PG a Bloombsbury Pacific Slovakia, a.s. (BPS).

Hlavnou príčinou vyriešenia situácie okolo Novokeru bola ponuka väčšinového akcionára na odkúpenie akcií vo vlastníctve spoločnosti Penta Group. Podľa vyjadrenia J. Špirka o definitívnom predaji akcií Novokeru by sa malo rozhodnúť v priebehu niekoľkých dní.

PG, ktorá vlastní v súčasnosti v Novokeri minoritný, takmer 26,6-percentný akcionársky podiel prostredníctvom svojich dcérskych spoločností B Consult a Invest Brokers, obvinila v minulosti skupinu väčšinových vlastníkov Novokeru okolo firmy Cevap z prevodov zisku spoločnosti a umelého znižovania daňového základu. Takto sa z peňazí Novokeru mali zaplatiť záväzky Cevapu voči Fondu národného majetku SR. V marci minulého roka ďalej Novoker, resp. jeho majoritný vlastník, podľa PG previedol svoj majetok na BPS a obchodná činnosť Novokeru bola delegovaná na firmu 1. Slovenská keramická, a.s. Tak došlo podľa minuloročných vyjadrení predstaviteľov Penty k vytunelovaniu Novokeru a vlastne k okradnutiu ostatných akcionárov.

Spoločnosť Cevap vlastní 51 % akcií Novokeru, Penta Group takmer 26,6 %, zvyšok vlastnia drobní akcionári. Prostredníctvom priameho obchodu sa v pondelok na Bratislavskej burze cenných papierov previedlo 102 952 akcií Novokeru po 836 Sk, čo predstavuje 38,2 % celkovej emisie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 9. 2023

USD 1,054 0,007
CZK 24,470 0,059
GBP 0,868 0,002
HUF 390,850 1,970
CAD 1,426 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS