ČLÁNOK
Akcionári niektorých záujemcov o SE jadro nechcú
9. októbra 2003

Osobitným problémom pri privatizácii Slovenských elektrární (SE) je otázka jadrových aktív a ich zapojenia do privatizácie. „Existujú investori, ktorí nemôžu, alebo nechcú kúpiť jadrové aktíva,“ uviedol na 1. energetickom kongrese SR poradca pre privatizáciu SE Peter Mitka zo spoločnosti PricewaterhouseCoopers. Dôvodom je podľa jeho slov averzia akcionárov týchto podnikov voči jadrovým aktívam. Investorovi, ktorý by napriek averzii svojich akcionárov investoval do jadrových aktív, hrozí podľa Mitku riziko pádu akcií na burze.

Vláda SR má teda možnosť sprivatizovať elektrárne ako reštrukturalizované dcérske spoločnosti, alebo v jednom balíku. V prípade, že sa rozhodne pre oddelenie konvenčných a jadrových aktív, musí jasne stanoviť regulačné pravidlá. „Dôležité bude aj vyriešenie otázky alokácie dlhu SE medzi dcérskymi spoločnosťami,“ upozornil Mitka. Ako dodal, ani prípadnú pokračujúcu kontrolu štátu nad jadrovými aktívami však netreba vnímať negatívne.

Mitka ďalej na konferencii poukázal aj na odlišný vývoj liberalizácie a privatizácie energetických trhov v ČR a SR. Významným momentom v ČR bola podľa jeho slov čiastočná privatizácia spoločnosti ČEZ, ktorá má od roku 1996 až 34 % akcií na burze. „V prípade SE sa tento spôsob neuplatnil,“ uzavrel Mitka.

Tender na privatizáciu dominantného výrobcu elektriny v SR by mal oficiálne odštartovať tento týždeň zverejnením inzerátu, ktorý vyzve nových investorov na prejavenie záujmu. Už existujúcim záujemcom dá privatizačný poradca čas na potvrdenie ponúk po tom, ako dostanú aktualizované informácie. Proces privatizácie bude pokračovať vyhodnotením predložených ponúk a zostavením shortlistu uchádzačov. Ten by mal byť zostavený najneskôr do konca tohto roka. Uchádzači, ktorí sa dostanú na shortlist, budú mať právo vykonať v podniku due diligence. O privatizáciu SE prejavilo doteraz záujem osem investorov. Dodatočne svoj záujem deklarovala aj česká energetická spoločnosť ČEZ, ktorá ako jediná prejavila záujem sprivatizovať elektrárne ako celok, a ďalšia nekonkretizovaná renomovaná energetická spoločnosť. Podľa neoficiálnych informácií by mohlo ísť o americkú spoločnosť AES Corp.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 1. 2021

USD 1,206 0,006
CZK 26,185 0,022
GBP 0,891 0,001
HUF 360,390 0,400
CAD 1,541 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS