ČLÁNOK
Akcionári Devín banky odmietli kandidátov vlády
23. apríla 2001

Akcionári Devín banky, a.s. Bratislava na mimoriadnom valnom zhromaždení doplnili do dozornej rady zástupcu Úradu vlády SR Petra Malíka. Vzhľadom na nesúhlas Národnej banky Slovenska však nezvolili do vrcholných orgánov banky ďalších dvoch zástupcov vlády. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Devín banky Oľga Viestová. Posilnenie účasti štátu v orgánoch Devín banky bolo jednou z podmienok predĺženia mandátnej zmluvy na deblokácie z Ruska.

Do predstavenstva sa tak nedostal navrhovaný zástupca ministerstva financií SR a do dozornej rady zástupca ministerstva spravodlivosti. Akcionári preto poverili predstavenstvo banky, aby požiadalo šéfov oboch rezortov o nové návrhy.

Po sobotňajšom valnom zhromaždení má štát v dozornej rade Devín banky štyroch zástupcov, z toho traja reprezentujú ministerstvo financií a novozvolený P. Malík je poradcom podpredsedu vlády pre ekonomiku. Podľa dohody majú rezort financií v dozornej rade zastupovať dvaja členovia, ďalšie dva posty majú obsadiť predstavitelia úradu vlády a ministerstva spravodlivosti.

Devín banky má po predĺžení mandát od vlády na deblokácie ruského dlhu voči SR v objeme 60 mil. USD do konca tohto roka. Banka mala pôvodne deblokovať do konca minulého roka. Získanie sumy deblokácie je podmienkou pre poskytnutie preklenovacieho úveru pre banku v sume 48 mil. USD. Zvyšných 12 mil. USD by malo tvoriť províziu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS