ČLÁNOK
Akcie v strednej a východnej Európe zatiaľ čakajú na priaznivé vplyvy konvergencie
9. júla 2002

Napredovanie v rámci konvergencie s Európskou úniou (EÚ) pomohlo dlhopisom a menám krajín strednej a východnej Európy (SVE), avšak akciové trhy si musia ešte určitý čas počkať, kým sa to priaznivo prejaví aj na nich.

Obchodníci a analytici povedali, že mnohé finančné trhy v ôsmich východoeurópskych kandidátskych krajinách sa stali takzvaným bezpečným investičným prístavom v rámci tranzitívnych trhov. Meny krajín východnej Európy si v tomto roku počínali úspešne, pričom česká koruna posilnila za uplynulých 12 mesiacov takmer o 15 %. Priaznivé vplyvy ekonomickej konvergencie v kandidátskych krajinách by sa mali aspoň čiastočne prejaviť priaznivo na akciových trhoch, podobne ako to bolo v prípade Grécka, Portugalska a Írska pred ich vstupom. „Každý má na akciových trhoch dlhé pozície v nádeji vo vysoké výnosy v súvislosti s očakávaným vstupom kandidátov do EÚ, avšak súčasný vývoj akcií ma naozaj znepokojuje,“ povedal jeden z obchodníkov.

Nádeje vo vstup do EÚ spočiatku podporovali aj akcie, pričom ceny akcií na troch najvyspelejších trhoch regiónu – vo Varšave, Prahe a Budapešti – zaznamenali v prvých piatich mesiacoch tohto roku výrazné prírastky. V júni však nastal na trhoch chaos, k čomu sa pridružili aj negatívne vplyvy účtovných škandálov firiem ako WorldCom. Iba počas jedného mesiaca, kedy boli tvrdo zasiahnuté telekomunikačné emisie, padli akcie vo Varšave o 14,5 %, akcie v Prahe o 14 % a akcie v Budapešti o 9 %. „V júni sme začali pochybovať o tom, či sú vyhliadky svetovej ekonomiky bezpečné. Keď začnete pochybovať o tom, či bude ekonomický rast v Európe pokračovať, začnete pochybovať aj o vývoji exportu, ekonomického rastu, bežného účtu a úrokových sadzieb v strednej Európe,“ povedal jeden z analytikov.

Varšavská burza, ktorá je najväčším a najsľubnejším akciovým trhom vo východnej Európe, sa v súčasnosti obchoduje pri tohtoročnom minime, podobne ako pražská burza. Akcie na budapeštianskej burze sa síce dokázali mierne zotaviť, avšak jej hlavný index je teraz neďaleko minima. Na väčšine stredoeurópskych búrz majú dominantné zastúpenie telekomunikačné emisie, kvôli čomu sú ešte väčšmi zraniteľné voči výkyvom na zahraničných trhoch.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 6. 2024

USD 1,072 0,000
CZK 24,767 0,068
GBP 0,845 0,000
HUF 395,130 1,120
CAD 1,473 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS