ČLÁNOK
Akcie Transpetrolu získa ruský Yukos za 74 mil. USD
10. decembra 2001

Víťazom tendra na privatizáciu 49 % akcií Transpetrolu sa stala ruská spoločnosť Yukos, ktorá tento podiel získa za 74 mil. USD. V piatok o tom rozhodla Komisia pre privatizáciu spoločnosti Transpetrol, a.s., Bratislava. Komisia posudzovala prehodnotené ponuky slovenskej rafinérskej spoločnosti Slovnaft a ruskej ťažobnej firmy Yukos, ktoré obaja záujemcovia predložili vo štvrtok. Informovala o tom ministerka privatizácie Mária Machová.

Komisia posudzovala prehodnotené ponuky slovenskej rafinérskej spoločnosti Slovnaft a ruskej ťažobnej firmy Yukos, ktoré obaja záujemcovia predložili vo štvrtok.

Napriek tomu, že rozhodovala najmä cena, bola podľa ministerky ponuka Yukosu lepšia aj vo väčšine ďalších hodnotení. Definitívne musí schváliť predaj 49 % Transpetrolu vláda. „Vzhľadom na to, že na Poradu ekonomických ministrov (PEM) materiál o privatizácii Transpetrolu nestihneme predložiť, skúsime zvolať mimoriadne zasadnutie PEM tak, aby o predaji Transpetrolu mohla rokovať vláda 19. decembra,“ povedala Machová.

Obaja uchádzači o 49-percentný podiel v Transpetrole prehodnotili svoje ponuky po rokovaní komisie v úvode tohto týždňa, pričom pôvodné ponuky predložili minulý piatok 30. novembra. M. Machová sa tento týždeň vyjadrila, že ponúknutá suma bude pri výbere investora na 60 % rozhodujúcim faktorom. Návrh predajnej zmluvy bude podľa nej obsahovať aj možnosť uplatniť si predkupné právo na ďalšie akcie tohto podniku, keď to bude legislatívne možné. Podľa Machovej o opciu na akcie prejavili záujem všetci potenciálni investori.

Tak ťažobná spoločnosť Yukos ako aj rafinérsky koncern Slovnaft prezentovali snahu o zachovanie diverzifikácie dodávok ropy. Slovnaft však vyjadril obavu, že prvoradým záujmom ťažobnej spoločnosti by bolo dopravovať vlastnú ropu. Obe spoločnosti vyjadrili predpoklad, že vláde sa podarí vyriešiť problémy so zablokovaním akcií Transpetrolu momentálnym súdnym sporom.

Slovnaft ponúkol v prípade víťazstva kooperáciu so štátom v oblasti strategických zásob ropy a ropných produktov, do ktorej plánuje vložiť tri skladové zásobníky. Tie sa na tento účel sčasti využívajú už teraz. Slovnaft ponúkol tiež účasť na ich modernizácii.

Transpetrol je na Slovensku dominantným prepravcom ropy z Ruskej federácie na trhy strednej a západnej Európy prostredníctvom ropovodov Družba a Adria. V medzinárodnom privatizačnom tendri bolo pôvodne šesť uchádzačov. Predaj 49-percentného podielu spoločnosti chce slovenská vláda uzavrieť do konca tohto roka. Základné imanie Transpetrolu predstavuje 1,9 mld. Sk. Spoločnosť plánuje v tomto roku celkové výnosy na úrovni 2,225 mld. Sk a hrubý zisk vyše 297 mil. Sk. Slovenská vláda chce predaj 49-percentného podielu spoločnosti uzavrieť do konca tohto roka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS