ČLÁNOK
Akcie SPP sa nepodarí predať do polovice roku 2001
12. októbra 2000

Termín predaja 49-percentného balíka akcií Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), a.s., Bratislava, ktorý je určený na prvú polovicu roka 2001, sa nepodarí dodržať. Po zasadnutí Rady pre hospodársky rozvoj Slovenska to povedali ministerka privatizácie Mária Machová (SOP) a bývalý vicepremiér pre ekonomiku Sergej Kozlík (HZDS), ktorý vyhlásil, že nespochybňuje potrebu privatizácie strategických podnikov. Zároveň však zdôraznil, že pri privatizácii SPP treba rešpektovať aj medzinárodný aspekt tohto procesu.

„Reálnosť predaja spomínaného balíka akcií SPP ako aj výber privatizačného poradcu značne skomplikoval zákon o verejnom obstarávaní,“ povedala M. Machová. Ako ďalej ministerka uviedla, predaj akcií SPP nie je jedinou cestou k vyplácaniu dlhopisov Fondu národného majetku. „Neskorá príprava obmedzila výmenu akcií za dlhopisy, alebo dlhy, teda ich vyplácanie inou formou než v hotovosti,“ dodala. Vicepremiér pre ekonomiku zároveň upozornil aj na potrebu „spoločenskej kalkulácie“. „Náklady na privatizáciu v budúcnosti investori premietnu do cien a tým zaťažia celé národné hospodárstvo v objeme 15-30 mld. Sk ročne,“ skonštatoval.

Ministerka sa vyjadrila aj k privatizácii bankového sektora. „Prípravné etapy privatizačného procesu Slovenskej sporiteľne (SLSP), a.s., Bratislava by mali byť ukončené do konca tohto mesiaca. Ukončenie samotného proces privatizácie očakávame koncom tohto roka,“ uviedla. O privatizáciu SLSP je podľa slov ministerky veľký záujem, zatiaľ čo „v prípade Banky Slovakia, a.s., Banská Bystrica a Investičnej a rozvojovej banky, a.s. dochádza k predlženiu termínu na predloženie ponúk záujemcami“. Predprivatizačné procesy v spoločnostiach Medika, a.s., Zvolen a Imuna, a.s., Šarišské Michaľany by mali byť podľa M. Machovej ukončené do konca tohto roku. „V prípade Imuny je dôležité, aby nový majiteľ dokázal zabezpečiť odbyt aj v zahraničí.“ uviedla.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS