ČLÁNOK
Akcie SPaP už vlastní Dunajservis
12. apríla 2002

Dunajservis Slovensko, s.r.o. Bratislava sa stal reálnym majiteľom 86,99 % akcií spoločnosti Slovenská plavba a prístavy, a.s., Bratislava (SPaP). „Kúpnu zmluvu s Dunajservisom podpísal Fond národného majetku v stredu 10. apríla,“ povedala agentúre SITA hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová. Vo štvrtok fond zinkasoval sumu zodpovedajúcu kúpnej cene vo výške 351 mil. Sk a prostredníctvom Burzy cenných papierov v Bratislave boli akcie prevedené.

„Kúpna zmluva obsahuje aj klauzulu, podľa ktorej musí nadobúdateľ zabezpečiť stiahnutie žaloby na FNM týkajúcej sa SPaP,“ povedala ďalej Lesajová. Nestiahnutie žaloby by podľa nej bol dôvod na odstúpenie od zmluvy. Dunajservis, ktorý pri privatizácii SPaP už po druhýkrát spolupracoval so spoločnosťou Penta Group, totiž fond zažaloval v súvislosti s výsledkom prvej súťaže, prostredníctvom ktorej sa akcie prístavov predávali. Jej víťazom sa stali práve Dunajservis s Pentou, FNM však po intervencii vlády tender zrušil. Vtedy uvedené konzorcium za akcie SPaP ponúkalo 311 mil. Sk. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa spoločnosti Penta Group Andrea Straková, Dunajservis už žalobu na fond stiahol.

Opakovaný tender na predaj akcií SPaP vyhlásil FNM 8. januára. O kúpu akcií SPaP prejavilo záujem osem subjektov, súťažné návrhy predložili dve firmy. Firma Port Service ponúkla v opakovanej súťaži za 86,99-percentný podiel v SPaP 408 mil. Sk, poradca fondu pri predaji akcií však odporučil ponuku firmy vyradiť zo súťaže.

Dunajservis, s.r.o. má základné imanie 62 mil. Sk. Jeho vlastníkmi sú firma Gammapolis s 55,7-percentným podielom a Ladislav Petrežil, ktorý vlastní podiel 0,3 %. Zvyšných 44 % ovláda britská firma Budamar Transport Limited, ktorá je 100-percentnou dcérskou spoločnosťou Budamar Shipping Ltd. Vlani Dunajservis zaznamenal výkony pri prekládke v objeme takmer 315 tis. ton a rok 2001 ukončil s tržbami vo výške 91,3 mil. Sk.

Penta spolu s Dunajservisom sú podľa svojich vyhlásení pripravené SPaP reštrukturalizovať. Cieľom je podpora a ďalší rozvoj nákladnej riečnej dopravy a bratislavského prístavu, a to najmä v rozvíjaní činností súvisiacich s prekládkou minerálnych olejov, prepravou chemických surovín a prepravou pre klientov z automobilového priemyslu. Dunajservis chce zároveň vyvinúť aj úsilie pri hľadaní strategického investora pre osobnú lodnú dopravu a zabezpečiť predaj neziskovej divízie nákladnej námornej dopravy. Podľa člena predstavenstva Penty Jaroslava Haščáka by SPaP v trojročnom horizonte potrebovali investície vo výške približne 500 mil. Sk.

Okrem FNM sú akcionármi SPaP Reštitučný investičný fond a mestá Komárno a Bratislava. Akciová spoločnosť SPaP dosiahla vlani predbežný neauditovaný zisk 27,2 mil. Sk pri celkových výnosoch 1,538 mld. Sk a nákladoch 1,511 mld. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

1. 12. 2020

USD 1,197 0,001
CZK 26,235 0,043
GBP 0,898 0,000
HUF 357,200 2,390
CAD 1,552 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS